• 2012-03-22

Tramwaj zwany pożądaniem opuszcza Kraków

23 marca 2012 roku o godz. 19.00 publiczność XIV Festiwalu Oblicza Teatru w Polkowicach obejrzy spektakl Teatru Bagatela z Krakowa Tramwaj zwany pożądaniem.

„Tramwaj zwany pożądaniem”, reż. Dariusz Starczewski (źródło: materiały prasowe organizatora, fot. Piotr Kubic)

„Tramwaj zwany pożądaniem”, reż. Dariusz Starczewski (źródło: materiały prasowe organizatora, fot. Piotr Kubic)

Główną bohaterką sztuki jest Blanche DuBois – nadwrażliwa, znerwicowana, starzejąca się nauczycielka, która przyjeżdża w odwiedziny do swojej siostry Stelli i jej męża Stanleya, mieszkających w Nowym Orleanie. Blanche pragnie w domu krewnych odpocząć i zapomnieć o kilku ostatnich, bardzo dramatycznych latach swojego życia. Jej przedłużająca się wizyta wywołuje jednak tylko rosnące napięcie między bohaterami, które doprowadzi do tragicznego finału.

W najsłynniejszej adaptacji filmowej sztuki, w reż. Eli Kazana, w rolę Blanche wcieliła się Vivien Leigh (nagrodzona za tę kreację Oscarem). Prostackiego szwagra zagrał Marlon Brando. Fragmenty tego legendarnego filmu prezentowane są podczas krakowskiej inscenizacji. Pełnią tu funkcję ironicznego komentarza do wydarzeń rozgrywających się na scenie.

Przedstawienie wyreżyserował Dariusz Starczewski. Nie było to jego pierwsze spotkanie z dramaturgią Tennessee Williamsa – wcześniej, również w krakowskiej Bagateli, zrealizował Szklaną menażerię.

Główną rolę w Tramwaju zwanym pożądaniem reżyser powierzył Magdalenie Walach. Na scenie zobaczymy także Renatę Przemyk- wokalistkę i kompozytorkę, którą publiczność polkowickiego festiwalu w ubiegłym roku nagrodziła Złotym Miedziakiem za muzykę do spektaklu Szyc Teatru Barakah w Krakowie.

reżyseria: Dariusz Starczewski
scenografia: Joanna Schoen
obsada: Magdalena Walach, Ewelina Starejki, Michał Kitliński, Przemysław Redkowski, Michał Kościuk / Sebastian Oberc (gościnnie), Sławomir Sośnierz, Ewa Mitoń, Renata Przemyk (gościnnie) / Aleksandra Godlewska, Marcin Zacharzewski (gościnnie) / Marek Hucz (gościnnie)

23 marca, godz. 19.00
Aula Forum
ul. Skalników 6
Polkowice

Dodaj komentarz