• 2012-03-22

Głowa w akwarium Jana Szewczyka w Zielonej Górze

Od 23 marca 2012 roku w Galerii BWA w Zielonej Górze będzie można oglądać wystawę prac Jana Szewczyka Głowa w akwarium.

Wystawa prac Jana Szewczyka, plakat (źródło: materiał prasowy)

Wystawa prac Jana Szewczyka, plakat (źródło: materiał prasowy)

Głowa w akwarium Jana Szewczyka zdecydowanie nie jest rozrywką dla odbiorcy inercyjnego, przygotowanego na podstawianie tacy. Na pierwszy rzut oka trudno bowiem odkryć, co jest tematem wystawy. Autor łączy tu wiele, pozornie niepowiązanych ze sobą wątków, notatek w formie zdjęć, krótkich zapisów wideo i drobnych obiektów; wspinaczka, góry, pamiątkowe fotografie, nastoletnia fascynacja płcią przeciwną. Punktem spajającym je wszystkie jest osoba samego artysty, i to właśnie osoba jest tu powodem całego zamieszania.

W neutralną przestrzeń Biura Wystaw Artystycznych wbudowana zostanie przestrzeń osobista, ale bez jej głównego bohatera. Doświadczanie jego braku, podkreślone przez ślady po obecności autora, a także (i może to wymaga szczególnej uwagi) wizerunki Jana, w postaci zdjęć autorstwa jego przyjaciół, na których został oznaczony.

Zatem osoba, w sensie podmiot, w ściśle filozoficznym znaczeniu. Ktoś, kto powstaje na styku pierwotnego jestestwa, wyobrażeń jednostki z jednej strony a zewnętrznego świata, w którym staje się podmiotem – z drugiej. Wystawa jest ostatecznym rozrachunkiem pomiędzy wyobrażeniami na swój temat a wyobrażeniami, które rzuca na podmiot otoczenie. Konstytuowanie siebie, jako podmiotu, jest prawdopodobnie pierwszym krokiem w dorosłość a jednocześnie ostateczną decyzją o zerwaniu z nastoletniością i jej romantycznym repertuarem. To czas pogodzenia się z pękaniem tytułowego akwarium.

Anna Miczko

Wernisaż: 23 marca, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 15 kwietnia
Galeria Biura Wystaw Artystycznych
Aleja Niepodległości 19
Zielona Góra

Dodaj komentarz