• 2012-03-21

O książce Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal w Katowicach

23 marca 2012 roku w Galerii BWA w Katowicach odbędzie się wykład Magdaleny Ujmy Skandal w sztuce. Wykład jest oparty o materiały zgromadzone w książce pt. Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal (2011).

Magdalena Ujma, „Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal”, projekt okładki Anna Mokrzycka (źródło: materiał prasowy)

Magdalena Ujma, „Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal”, projekt okładki Anna Mokrzycka (źródło: materiał prasowy)

Jak pisze wydawca:

Książka omawia zagadnienia, które często bywają tematem anegdot dykteryjek, żyją osobnym życiem, niejako obok samych dzieł, które jednak pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące światem kultury i sztuki. Przedstawia wydarzenia artystyczne, które przez ludzi współczesnych artystom zostały uznane za skandal, a które miały znaczenie rewolucyjne i przyczyniły się do zmiany sposobu myślenia i przedstawiania pewnych tematów, koncepcji. Dzięki tej książce czytelnik będzie mógł inaczej spojrzeć inaczej na znane dzieła, inscenizacje teatralne, dzieła filmowe czy muzyczne i zrozumieć dlaczego to co dziś wydaje się normalne kiedyś budziło zgorszenie czy kontrowersje.

Magdalena Ujma (ur. 1967) krytyczka sztuki i kuratorka. Studiowała historię sztuki i zarządzanie instytucjami kultury. Publikuje od 1993 roku. Należała do redakcji Kwartalnika Literackiego Kresy. Pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, obecnie — w krakowskim Bunkrze Sztuki. Zrealizowała ponad 40 wystaw, w tym: Boys poświęconą obrazom męskości w polskiej sztuce współczesnej (2005, razem z Joanną Zielińską) czy cykl Transkultura poświęcony obcym w zglobalizowanym świecie (2006-2008, razem z Anną Smolak), Przekleństwa wyobraźni o fascynacji surrealizmem w najnowszej sztuce w Polsce (2010, razem z Karoliną Bujnowicz), a ostatnio NADZWYCZAJ(NIE)UDANE DZIEŁO Elżbiety Jabłońskiej (BWA w Olsztynie i Bunkier Sztuki, 2011) i Próba rozmowy. He Chengyao i Elżbieta Jabłońska (Labirynt w Lublinie, 2011). Najnowszy tekst jej autorstwa to przekrojowy esejpoświęcony sytuacji artystek polskich w latach 90. XX wieku — do książki Artystki polskie, wydanej przez WSPWN (2011). Opublikowała książkę Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal (WSPWN, 2011).

Wykład odbędzie się23 marca o godzinie 15.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Aleja W. Korfantego 6
Katowice

Dodaj komentarz