• 2012-03-19

Połów szczęścia w Jemenie od kwietnia w kinach

20 kwietnia 2012 roku na ekrany polskich kin wejdzie film pt. Połów szczęścia w Jemenie (Salmon fishing in the Yemen) w reżyserii Lasse Hallström. Scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Paula Tordaya Połów łososia w Jemenie.

Co mogło połączyć dwójkę tak różnych ludzi? Zamknięty w sobie Fred (Ewan McGregor) pracuje dla rządowego departamentu ds. Rybołówstwa i nie może odnaleźć życiowej drogi tkwiąc w nieudanym małżeństwie. Piękna i odnosząca sukcesy Harriet (Emily Blunt) jest energiczną managerką w wielkiej korporacji. Poznają się za sprawą pewnego szalonego marzenia jemeńskiego szejka, który chce sprowadzić ławicę łososi na… pustynię! W sfinansowanie projektu zaangażowany jest brytyjski rząd – władze Wielkiej Brytanii za wszelką cenę szukają atrakcyjnej historii dla mediów.

Dokładnie tak jak sugeruje tytuł filmu, Salmon fishing in the Yemen (tytuł polski: Połów szczęścia w Jemenie) to opowieść o wierze, o tym, że przy odpowiedniej dozie samozaparcia i szczęścia to, co niemożliwe, może się naprawdę wydarzyć. Dla jemeńskiego szejka łosoś to stworzenie wręcz mistyczne, a jego coroczna migracja z ogromnych przestrzeni oceanu do relatywnie niewielkich rzek i strumyków jest alegorią ludzkiego dążenia do duchowego oświecenia. W miarę rozwoju opowieści, Fred zaczyna widzieć świat wizjonerskimi oczyma szejka – wierzyć, że niemożliwe może stać się rzeczywistością. Odkrywa również w sobie coś, co uważał za bezpowrotnie utracone – wiarę w prawdziwą miłość.

Połów szczęścia w Jemenie
(Salmon fishing in the Yemen)
Produkcja: Wielka Brytania 2012
Reżyseria: Lasse Hallström
Scenariusz: Simon Beaufoy
Producent: Paul Webster
Muzyka: Dario Marianelli
Zdjęcia: Terry Stacey
Montaż: Lisa Gunning

Obsada 
Ewan McGregor – Fred Jones
Emily Blunt – Harriet Chetwode-Talbot
Kristin Scott Thomas – Patricia Maxwell
Amr Waked –  Sheikh

Premiera: 20 kwietnia
Dystrybucja: Monolith

Dodaj komentarz