• 2012-03-16

Czytanie bajek bengalskich w Laboratorium Dramatu

19 marca 2012 roku w  Laboratorium Dramatu w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu Zapomniane w baśni. Bajki bengalskie przeczyta Anna Gryszkówna. W dyskusji wezmą udział dr Cezary Żechowski, indolodzy dr Elżbieta Walter i dr Artur Karp oraz psychiatra dr Sławomir Murawiec.

Anna Gryszkowna, fot. Patrycja Mic (źródło: materiał prasowy)

Anna Gryszkówna, fot. Patrycja Mic (źródło: materiał prasowy)

Tajemniczy świat opowieści Bengalu – potężni bramini, roztropni radźowie, demony, duchy, ponadnaturalnie piękne kobiety i mężczyźni rzucający czar na innych pojawią się w baśniach, których tematami będą gwałtowne namiętności, rozstania, narodziny i śmierć.

Cykl spotkań Zapomniane w baśni poświęcony jest analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd. Część z nich ma dobrze znaną literacką formułę (np. bajki Andersena, Perraulta, czy braci Grimm), inne zostały spisane przez etnologów i antropologów. Rozpoczynający się cykl spotkań oparty jest na założeniu, że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju.

To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków, powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku osoby zgłębiającej jej treść. Cykl Zapomniane w baśni ma na celu zbliżenie się do odpowiedzi na pytania Co przeżyliśmy i zapomnieliśmy w baśni oraz Jak można spojrzeć na baśń oczyma współczesnego dorosłego człowieka? Na każde spotkanie złożą się czytania baśni przez wybitnych polskich aktorów oraz dyskusje z publicznością, w której udział wezmą zaproszeni antropolodzy, psychoanalitycy, teoretycy literatury i religioznawcy.

dr Cezary Żechowski

Organizacja w ramach projektu Źródła w Laboratorium Dramatu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie odbędzie się 19 marca o godz. 19.00
Laboratorium Dramatu, Scena Przodownik
ul. Olesińska 21
Warszawa

Dodaj komentarz