• 2012-03-15

Wystawa plakatu w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

27 marca 2012 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy pt. Na afiszu – wrocławski plakat teatralny z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Andrzej Klimowski, 1977 (źródło: materiał prasowy)

Andrzej Klimowski, 1977 (źródło: materiał prasowy)

Plakaty pochodzą z lat 70. i 80. XX wieku czyli najlepszego okresu dla polskiego plakatu. Na wystawie zostaną zaprezentowane plakaty Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Wrocławskiej Opery oraz Wrocławskiego Teatru Polskiego. Będą to plakaty autorstwa najlepszych twórców polskiej szkoły plakatu: Franciszka Starowieyskiego, Jana Lenicy, Romana Cieślewicza, Jana Aleksiuna, Andrzeja Klimowskiego. Plakaty pochodzą z Wrocławskiej Galerii Polskiego plakatu.

Lata 70. i 80. dla plakatu polskiego to tak zwane złote czasy. Wtedy tworzyli mistrzowie plakatu polskiego jak Henryk Tomaszewski, Franciszek Starowieyski, Jakub Erol, Jan Aleksiun, Jan Lenica, Roman Cieślewicz. Cechą wspólną twórców polskiej szkoły plakatu paradoksalnie był indywidualizm każdego artysty plastyka.

Powstawały w tym czasie plakaty frywolne, łamiące tabu i wywołujące burzę w momencie prezentacji, jak na przykład plakat Franciszka Starowieyskiego przedstawiający dość dwuznacznie sromotnika, stworzony do spektaklu Białe Małżeństwo. Plakat muzyczny, czyli projektowany dla oper, operetek, teatrów muzycznych, w którym twórca za pomocą kreski i metafory świetnie oddawał muzyczność spektaklu. Plakat malarski, który nieraz swoją formą przypominał obraz sztalugowy. Tak zwanym leit- motivem tych plakatów była metafora, gra z wyobraźnią. Naczelną zasadą tworzenia polskiego plakatu, którą Jakub Erol przytacza w wywiadzie dla Gazety Wyborczej (Duży Format z dn. 16 lutego 2012) jest zasada prof. Henryka Tomaszewskiego, który mówił: Plakat musi być jak dziwka, idziesz ulicą i natychmiast rzuca się w oczy.

Wystawa czynna do 15 kwietnia
Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1
Wrocław

Dodaj komentarz