• 2012-03-15

Obrazy realistyczne Tomasza Krawczyka w Łodzi

Do 14 kwietnia 2012 roku w Galerii Bałuckiej w Łodzi można oglądać wystawę pt. Obrazy realistyczne  Tomasza Krawczyka, laureata wyróżnienia Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w XXVIII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego.

„Przeczucie”, Tomasz Krawczyk, 2010 (źródło: materiał prasowy)

„Przeczucie”, Tomasz Krawczyk, 2010 (źródło: materiał prasowy)

Jego realizm wynika z obserwacji codziennych sytuacji międzyludzkich, wnikliwego oglądania i przeżywania rzeczy i zjawisk, kontemplowania urody przedmiotu i zadumania nad losem zwierząt. Każda praca to zamknięta, osobna opowieść, z pozoru banalna i oczywista, odkrywająca przed widzem proste prawdy i ciche dramaty. Tomasz Krawczyk portretuje najbliższych: rodziców, babcię, siostrę, przyjaciół, siebie. Podpatruje ich, kiedy śpią, odpoczywają, siedzą lub stoją zamyśleni, wyglądają przez okno, jakby zupełnie nieświadomi tego, że są modelami. Lubi sytuacje autentyczne, niezaaranżowane, dlatego maluje najchętniej z natury, co oczywiście wymaga od niego maksymalnego zaangażowania i samodyscypliny (…) każde płótno to zamknięta historia, zaczerpnięta z rzeczywistości, a jednocześnie podszyta metaforą.

Samotność, Przeczucie, Przeznaczenie to tytuły nadające jego obrazom drugie dno, dodatkowe, często symboliczne znaczenie. Każda praca realizowana jest według zasady – od ogółu do szczegółu. Dlatego podstawą każdego obrazu jest przemyślana kompozycja, a skalę trudności podbijają wielkie formaty płócien, z którymi Tomasz Krawczyk radzi sobie doskonale. Fascynuje go też oddanie iluzji trzeciego wymiaru, wewnętrzna przestrzeń obrazu, budowanej przez artystę sugestywnym modelunkiem od laserunków po impasty, gdyż młody autor lubi eksperymenty z fakturą.

Inspiracją dla artysty jest nie tylko to, co go otacza, ale również on sam – uwiecznia samego siebie: najchętniej we własnej pracowni, jakby podpatrywanego podczas pracy nad kolejnym obrazem, często nocą. Dodaje to jego autoportretom intymności i tajemnicy – oglądany przez okno (…) artysta zdaje się wciągać odbiorcę w dwuznaczną grę, opowiadać mu swoją historię.

Monika Nowakowska

„W pracowni nocą”, Tomasz Krawczyk, 2008/2009 (źródło: materiał prasowy)

„W pracowni nocą”, Tomasz Krawczyk, 2008/2009 (źródło: materiał prasowy)

Tomasz Krawczyk (ur. 1987 w Łasku) – student Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja M. Bartczaka. Artysta porusza się w obszarze „pełnego psychologicznej głębi naturalizmu, popartego doskonałym realistycznym warsztatem”. Dwukrotny stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem i rzeźbą.

Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2012 r.
Galeria Bałucka
Stary Rynek 2
Łódź

Miejska Galeria Sztuki
ul. H. Sienkiewicza 44
Łódź

Dodaj komentarz