• 2012-03-15

Foto Free Europe – Visegrad Images w Krakowie

15 marca 2012 roku o godz. 17.00 w piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Foto Free Europe – Visegrad Images autorstwa  Gabrielli Csoszó, Julii Baier i Visegrad Visibility Art Group. Kuratorem projektu jest Gabriella Csizek.

Foto Free Europe – Visegrad Images, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Foto Free Europe – Visegrad Images, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Członkami Visegrad Visibility Art Group są młodzi fotografowie z krajów grupy Wyszehradzkiej (Markéta Bendová CZ, Daša Barteková SK, Tomáš Gindl SK, Barbora Holubová CZ, Anto Ivancsu SK, Kata Kóti HU, Magdalena Malińska PL, Kata Somogyvári HU, Csaba Szentesi HU, Rita Tuczai HU, Zsuzsa Varró HU, Zuzanna Zborilová CZ). Uczestniczyli oni w prowadzonym przez Gabriellę Csoszó i Julię Baier warsztatach, w trakcie których odwiedzili Šamorín, Bańską Szczawnicę, Brno i Kraków.

Artyści postawili sobie za cel uwidocznienie wewnętrznych zależności łączących region poprzez ukazanie wspólnoty doświadczeń krajów wyszehradzkich. Młodzi fotograficy wychwytują podobieństwa w sposobie życia i mentalności mieszkańców, szczególną uwagę poświęcając specyfice tutejszych przestrzeni miejskich. Prezentowana w Międzynarodowym Centrum Kultury wystawa opisuje rzeczywistość najnowszą i z perspektywy najmłodszego pokolenia. Jego oczyma pokazuje, w jak znacznym stopniu współczesne środkowoeuropejskie miasta ukształtowało wspólne historyczne dziedzictwo i konieczność zmagania się z wyzwaniami okresu transformacji.

Wystawa zrealizowana jest w ramach projektu Visegrad Images czasopisma Magyar Lettre w partnerstwie z kwartalnikiem Herito dzięki wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Kurator: Gabriella Csizek, Hungarian House of Photography
Wernisaż: czwartek, 15 marca, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 12 kwietnia
Piwnice Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25

Dodaj komentarz