• 2012-03-15

Dama z gronostajem bezpiecznie powróciła do Krakowa

10 lutego 2012 roku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbył się przegląd konserwatorski arcydzieła Leonarda da Vinci Dama z gronostajem. Wziął w nim udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem”, ok. 1490 (źródło: materiał prasowy)

Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem”, ok. 1490 (źródło: materiał prasowy)

Obecnie rozpoczęły się bezinwazyjne, naukowe badania obrazu za pomocą wysoce specjalistycznego sprzętu. Jest to pierwszy etap programu badawczego, opracowanego i realizowanego przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Celem tych badań jest analiza i udokumentowanie aktualnego stanu zachowania dzieła Leonarda da Vinci. Przeprowadzenie ich było zapisane w Memorandum podpisanym 20 kwietnia 2011 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Fundatora Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie Adama Karola Czartoryskiego oraz Muzeum Narodowe w Krakowie. Wyniki badań obrazu znajdą się w obszernej publikacji, obejmującej m.in. historię obrazu i koleje jego podróży.

Po zakończeniu badań Muzeum Narodowe w Krakowie zdecydowane jest jak najszybciej pokazać Damę z gronostajem publiczności.

Dodaj komentarz