• 2012-03-14

Galeria Zderzak i jej nowe nabytki

Od 7 marca 2012 roku w Galerii Zderzak w Krakowie trwa wystawa Zaczekaj! Nowe nabytki do kolekcji Zderzaka. Wystawa jest pokazem wybranych prac Jurrego Zielińskiego, Moniki Chlebek, Dawida Czycza, Erwiny Ziomkowskiej i Łukasza Stokłosy pozyskanych od jesieni 2010 roku.

Erwina Ziomkowska, „Zaczekaj” (źródło: materiał prasowy)

Erwina Ziomkowska, „Zaczekaj” (źródło: materiał prasowy)

Hasłem Zaczekaj! organizatorzy chcą na moment zatrzymać uwagę widzów, by wskazać na szczególne wartości i indywidualny charakter Kolekcji Zderzaka, który wyróżnia ją spośród innych kolekcji sztuki współczesnej w kraju.

Kolekcja Galerii powstaje od 1986 roku, kiedy Marta Tarabuła zakupiła z wystawy w Zderzaku pierwszy obraz – Nie mówię nie widzę nie słyszę Władka Pawlaka, malarza Gruppy, przedstawiciela Nowej Ekspresji lat 80. Obecnie kolekcja liczy ponad trzysta dzieł. Najstarsze z nich – gwasze nowego barbarzyńcy Andrzeja Wróblewskiego – pochodzą z 1948 roku, z I Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie.

Najnowszym nabytkiem jest seria portretów gwiazd filmowych młodego malarza Łukasza Stokłosy, przedstawiciela poetyki noir, pochodząca z roku 2011. Do kręgu nowych surrealistów zaliczają się młodzi krakowscy artyści Monika Chlebek i Dawid Czycz, od kilku lat współpracujący z galerią i dobrze znani polskim kolekcjonerom, oraz mieszkająca dziś w Poznaniu Erwina Ziomkowska.

Spośród nich – dzieł nabytych niedawno do kolekcji – zwracają uwagę Raj utracony Czycza (zabawna wariacja na temat grzechu pierworodnego) i subtelny obraz Rzepy Chlebek, przedstawiający rękawiczkę o szczególnych właściwościach. Neon Erwiny Zaczekaj! stał się tytułem i hasłem naszej wystawy.

W ciągu ostatniego półtora roku galerii udało się pozyskać do kolekcji cztery klasyczne obrazy Jurrego Zielińskiego z lat 1968-1975. Najstarszy z nich -Jam (I am) – jest kluczem do twórczości artysty, jego filozoficznym credo. Natomiast obraz Jeden kierunek z 1976 to najbardziej dobitny komentarz polityczny schyłkowego PRL w polskiej sztuce.

Kolekcja rośnie od 26 lat i podobnie jak Zderzak, który pojawił się tuż po okresie stanu wojennego, jest świadectwem nie tylko przemian estetyki, ale i zwierciadłem historii. Organizatorzy pragną aby kolekcja, nigdy dotąd nie wystawiana jako całość i w związku z tym ciągle nie opracowana, stała się dobrem publicznym.

Wystawa potrwa do 15 kwietnia
Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3
Kraków

Dodaj komentarz