• 2012-03-14

Prezentacja Stadionów Euro 2012 w Warszawie

15 marca 2012 roku w klubie Sztuka Architektury w Warszawie architekt Mariusz Rutz z Pracowni Projektowej JSK poprowadzi prezentację projektów Stadionu Narodowego w Warszawie oraz Stadionu Miejskiego we Wrocławiu.

Pracownia Projektowa JSK, Stadion Miejski we Wrocławiu, fot. „Świat Architektury” (źródło: materiał prasowy)

Pracownia Projektowa JSK, Stadion Miejski we Wrocławiu, fot. „Świat Architektury” (źródło: materiał prasowy)

Stadion Narodowy w Warszawie od początku miał nawiązywać do polskości. Kluczem symbolicznym stała się kojarzona z polskim pejzażem wierzba. Stąd też idea wiklinowego kosza oplatającego elewację w formie metalowej siatki. Jej kolorystyka nawiązuje do barw narodowych.  Stadion powstał w wyniesionej niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia przez co stał się bardzo znaczącym elementem nowej panoramy Warszawy.

W przypadku Stadionu Miejskiego we Wrocławiu inspiracją artystyczną był chiński lampion. Taki efekt uzyskano pokrywając fasadę stadionu membraną- przeźroczystą powłoką z włókna szklanego zabezpieczonego teflonem. Jest ona naciągnięta jest na 5 stalowych pierścieni okalających obiekt .

Pomimo imponujących rozmiarów obiektu, udało się zachować kameralny nastrój na trybunach. Jest to jeden z niewielu stadionów z nierozciętą czaszą trybun. Misa, jaką tworzą półkoliste trybuny jest otoczona dwoma otwartymi promenadami usytuowanymi na dwóch poziomach.

Oba obiekty sportowe to dzieła architektów z pracowni JSK Architekci.

Mariusz Rutz jest architektem. Pracuje w konsorcjum JSK, które zaprojektowało budynek Stadionu Narodowego.

Wykład odbędzie się 15 marca o godzinie 17.30
Klub Sztuka Architektury
ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej – Stacja Muranów)
Warszawa

Dodaj komentarz