Naszyjnik Meduzy z okazji imienin Józefa Mehoffera

17 i 18 marca 2012 roku w Domu i Ogrodzie Mehoffera odbędzie się pokaz rekwizytu malarskiego Józefa Mehoffera Naszyjnika Meduzy. Naszyjnik znajdzie się w stałej ekspozycji w domu artysty.

Józef Mehoffer, „Meduza II” (źródło: materiał prasowy)

Józef Mehoffer, „Meduza II” (źródło: materiał prasowy)

Naszyjnik Meduzy to pozyskany w formie daru od wnuczki Józefa Mehoffera XIX-wieczny, srebrny naszyjnik z perłami i kamieniami jubilerskimi w formie wisiora, mogący służyć również jako brosza. Był wykorzystywany przez Józefa Mehoffera jako rekwizyt malarski w obrazach Meduza I i Meduza II. Obydwa obrazy, wypożyczone z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, będą czasowo prezentowane w Domu Józefa Mehoffera.

Naszyjnik Meduzy – w roku 2011 Muzeum Narodowe w Krakowie pozyskało w formie daru od zamieszkałej w Kanadzie wnuczki Józefa Mehoffera prezentowany tu dziewiętnastowieczny naszyjnik z wisiorem (mogącym też służyć osobno jako brosza). Należał niegdyś do garnituru biżuterii, w skład którego – o ile wiadomo – wchodziły ponadto diadem i kolczyki, obecnie niezachowane. Jest to jednak nie tylko pamiątka rodzinna, ale i malarski rekwizyt, który rozbudził wyobraźnię malarza w kontekście pięknej i złowieszczej Meduzy.

W malarskiej spuściźnie Józefa Mehoffera znajdują się bowiem dwa obrazy opatrzone tytułem Meduza (1904). Każdy z nich jest portretem ujętej w popiersiu i w bliskim planie współczesnej malarzowi młodej kobiety z rozwścieczonymi wężami we włosach, ozdobionej elementami wspomnianego garnituru biżuterii. Obrazy te, o zdecydowanie dekoracyjnych walorach, różni osoba modelki.

Na jednym z nich (z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) widać góralkę w ludowym stroju, współtworzącym znamienny młodopolski klimat obrazu. Jej zmysłowe rysy i wyraziste jasnoniebieskie oczy korespondują z oplatającymi jej głowę dekoracyjnymi wężowymi zwojami oraz z biżuterią: wspaniałą broszą z perłami i z turkusami, oraz z kolczykami w uszach. Natomiast drugi obraz (wypożyczony z Muzeum UJ) przedstawia szykowną damę z epoki fin-de-siècle’u w futerku narzuconym na pokrytą haftem jedwabną jasną bluzkę i w czarnym kapeluszu, opadającym po bokach jej głowy niczym krucze skrzydła. Zdobi ją ponadto turkusowy naszyjnik z wisiorem i diadem.

17 marca

  • godz. 10.00 – Fantazyjny koralik, cz. 1 – warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat. Uczestnicy warsztatów zaprojektują wymarzoną biżuterię, stworzą bransoletki i naszyjniki wyszywane koralikami. Dzieci mogą wziąć udział w dowolnej części warsztatów.
  • godz. 12.00 – Oprowadzanie po Domu Józefa Mehoffera – podczas zwiedzania kustosze MNK przybliżą sylwetkę i twórczość artysty oraz historię domu.

18 marca

  • godz. 10.00 – Fantazyjny koralik, cz. 2 – warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat. Inspiracją działań twórczych będą dzieła związane z modą, a uczestnicy warsztatów zapoznają się z pracą jubilera i stworzą kolie (technika ceramiczną), oraz broszkę z filcu. Wykonane przedmioty mogą być prezentem dla najbliższych. Dzieci mogą wziąć udział w dowolnej części warsztatów.
  • godz. 12.30 – Meduzy Józefa Mehoffera a wizerunki kobiet w sztuce europejskich symbolistów – wykład dr hab. Małgorzaty Biernackiej – prof. nadzw. Instytutu Sztuki PAN i prof. UP Jana Pawła II
  • godz. 13.30 – Imieninowy koncert w wykonaniu Agnieszki Hyli. W programie: K. Szymanowski 4 Mazurki Op. 50, F. Chopin 4 Mazurki Op. 41, F. Chopin Nokturn fis-moll Op. 48 Nr 2, C. Debussy: Suita Bergamasque, Prelude – Menuet, Clair de Lune, Passepied.
  • godz. 15.00 – Oprowadzanie po Domu Józefa Mehoffera – podczas zwiedzania kustosze MNK przybliżą sylwetkę i twórczość artysty oraz historię Domu

W programie liczne prezenty i niespodzianki dla gości.

Józef Mehoffer (1869–1946), uczeń Jana Matejki i rówieśnik Stanisława Wyspiańskiego, jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Tworzył także w okresie międzywojennym. Dom przy ul. Krupniczej Mehoffer nabył w roku 1932 i nadał mu cechy rodzinnego pałacyku, wyposażając w stylowe meble, dzieła sztuki i rzemiosło artystyczne, a także ozdabiając własnymi pracami.

Urządzony przez niego dom, z dużym jak na centrum Krakowa ogrodem, stał się siedzibą rodzinną i miejscem spotkań towarzysko-artystycznych. Od roku 1996 placówkę otwarto dla publiczności jako Dom Józefa Mehoffera – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Wnętrza urządzono w nawiązaniu do koncepcji artysty i dawnego ich klimatu, a nawet niektóre z nich wiernie odtworzono. W 2003 r. zrekonstruowano według ikonografii Ogród Mehoffera, stanowiący dziś enklawę ciszy i spokoju w gwarnym centrum miasta.

Wydarzenia związane z pokazem Naszyjnika Meduzy: 17 i 18 marca
Dom i Ogród Mehoffera
ul. Krupnicza 26
Kraków

Dodaj komentarz