• 2012-03-12

Beltaine & Comhlan Celtic Motion Project w Gliwicach

18 marca 2012 roku o godz. 19.00 na Scenie Bajka-Kino Amok Gliwickiego Teatru Muzycznego odbędzie się widowisko irlandzkie z okazji Dnia św. Patryka Beltaine & Comhlan Celtic Motion Project.

Beltaine & Comhlan Celtic Motion Project to niezwykłe zderzenie irlandzkiej i bretońskiej muzyki oraz irlandzkiego tańca na żywo. Całość oparta jest na tradycyjnej muzyce celtyckiej ubranej jednak we współczesne brzmienia i aranżacje.

Tradycja, nowoczesne brzmienia, efektowny taniec na żywo, instrumenty charakterystyczne zarówno dla muzyki irlandzkiej, bretońskiej, ale także co ciekawe – hiszpańskiej i indyjskiej – to mieszanka która tworzy wyjątkowe i niezapomniane widowisko.

Beltaine to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje brzmienie Beltaine osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia tradycyjnej muzyki celtyckiej z muzyką współczesną. Swój styl zespół zawdzięcza także niezwykle bogatemu instrumentarium, na które składają się charakterystyczne dla muzyki Irlandii, Bretanii i Galicji instrumenty, takie jak: skrzypce, irish bouzouki, mandolina, whistle, bodhran, akordeon, bombarda, galician bagpipes czy uilleann pipes. Całość dopełniają nieczęsto spotykane instrumenty perkusyjne: tabla, cajon, darabuka, djembe oraz instrumenty bliskie muzyce rozrywkowej, czyli perkusja, gitara basowa oraz gitara elektryczna.

Zespół od wielu lat koncertuje na scenach w kraju i zagranica (m.in. Shetland Folk Festival Szkocja, Ollin Kan Festival Meksyk, Rainforest World Music Festival Malezja, Guinness Irish Festival Szwajcaria, Tom de Festa Portugalia, Triskel Festival Włochy, Celtivales Francja, Bustofolk Festival Włochy, Celtica Festival Włochy, Ethno-jazz Festival Mołdawia, Przystanek Woodstock Polska, Festiwal Beltine Czechy, Słowacja, Zamek Festiwal Polska, Maj Music Festiwal Polska).

Zespół tworzą:

Adam Romański – skrzypce
Grzegorz Chudy – whistle, wokal, akordeon, bombarda, bansuri
Jan Gałczewski – mandolina, bouzoki, bodhran, gitara elektryczna,dudy gaita,
Jan Kubek – tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne
Łukasz Kulesza – gitara akustyczna
Bartek Dudek – gitara basowa
Mateusz Sopata – perkusja

Comhlan jest najdłużej istniejącą formacją tego typu w Polsce, tworzoną przez ludzi połączonych wspólną pasją i umiejętnością dobrej zabawy. Wieloletnie doświadczenie sceniczne owocuje udziałem w prestiżowych imprezach w kraju i za granicą, a żywiołowe choreografie, efektowne kroki i stylowe, własnoręcznie haftowane stroje są sprawdzonym przepisem na oczarowanie publiczności. Taniec w wykonaniu Comhlanu to tradycyjne i autorskie układy, harmonijnie zestawione z nowoczesną muzyką, łączące piękno tańca szkockiego i irlandzkiego, w tym widowiskowego stepu, z wielką siłą wyrazu scenicznego.

Gość wieczoru – Jochen Vogel

Niemiecki wirtuoz Cláirseach – antycznej harfy – której dźwięku nie sposób zapomnieć. Człowiek, który swoją grą zmienia klasyczne wyobrażenie o tym instrumencie. Obdarzony dodatkowo hipnotycznym głosem i niebagatelnym poczuciem humoru artysta koncertował niemal w całej Europie, wszędzie jednakowo zjednując sobie serca publiczności.

Scena Bajka – Kino Amok
ul. Dolnych Wałów 3
Gliwice

Dodaj komentarz