• 2012-03-12

7 wspaniałych i ona w Warszawie

Od 19 marca 2012 roku w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie można będzie oglądać wystawę 7 wspaniałych i ona – klasycy grafiki polskiej. Wystawa potrwa do 11 kwietnia.

Zbigniew Lutomski, „11 V”, e/a, VI/VII, 100x70cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Lutomski, „11 V”, e/a, VI/VII, 100x70cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gratka dla koneserów oraz okazja dla osób, które chcą zapoznać się z klasyką polskiej grafiki warsztatowej. Halina Chrostowska, Stanisław Fijałkowski, Jacek Gaj, Zbigniew Lutomski, Ryszard Otręba, Jerzy Panek, Andrzej Pietsch oraz Mieczysław Wejman – to wybitni twórcy, którzy zapisali się na kartach historii współczenej grafiki. Na przestrzeni lat tworzyli dzieła grafiki warsztatowej, zdobywali liczne tytuły naukowe oraz nagrody za twórczość. Prace tych artystów przez lata współpracujących z Galerią Grafiki i Plakatu można oglądać w licznych galeriach i muzeach na całym świecie.

Halina Chrostowska (1929 – 1990) – graficzka, działaczka artystyczna. Poszukiwania formalne, doprowadziły w jej pracach do zatarcia granic pomiędzy grafiką a malarstwem. Zasłynęła czarno białymi cyklami grafik Astralny, Komedianci, barwnymi grafikami w cyklach Portrety i Figury oraz cyklem Ręce powstałym po uszkodzeniu nerwów dłoni na skutek zatrucia oparami kwasu azotowego.

Stanisław Fijałkowski (ur.1922) – malarz, grafik, wybitny pedagog. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Jego prace przepełniają liczne symbole. W rytmicznych ciągach powstają figury geometryczne, cyfry, powtarzalne elementy. Grafiki Fijałkowskiego są ascetyczne, harmonijne, czyste w formie.

Jacek Gaj (ur.1938) – grafik, pedagog. Uzyskał dyplom w pracowni Mieczysława Wejmana. Specjalizuje się w technice miedziorytu. Jego prace są dynamiczne, pełne niepokoju. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i 20 wystawach indywidualnych.

Zbigniew Lutomski (ur.1934) – prowadzi pracownię drzeworytu w ASP w Poznaniu i Krakowie. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej za działalność artystyczną i pedagogiczną. Specjalizuje się w technice drzeworytu. Tworzy prace klarowne, czarno-białe lub intensywnie barwne. Przestawia przedmioty abstrakcyjne często w towarzystwie tajemniczych rurek, które doczekały się niejednej interpretacji.

Ryszard Otręba (ur.1930) – grafik, pedagog i specjalista w dziedzinie komunikacji wizualnej. Zasłynął „czystą formą” swoich grafik oraz rysunków budując geometryczne, abstrakcyjne kompozycje, przeważnie czarno-białe, czasami z dodatkiem koloru. Odnosił liczne sukcesy potwierdzane nagrodami otrzymanymi w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w największych zbiorach muzealnych i galeriach na świecie, są w stałych ekspozycjach europejskich muzeów oraz muzeach narodowych w Polsce.

Jerzy Panek, „Obłąkana kobieta w oknie”, drzeworyt, 64,5 x 49cm, 1960/1991 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Panek, „Obłąkana kobieta w oknie”, drzeworyt, 64,5 x 49cm, 1960/1991 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Panek, Wielki Drwal (1918-2001) – specjalizował się w technice drzeworytu. Jego prace były skromne, oszczędne, surowe oraz świadomie prymitywizujące. Fascynował go świat najbliższy – własna twarz, mieszkańcy wsi, zwierzęta. Stworzył wspaniałe cykle drzeworytów przedstawiające autoportrety, kobiety obłąkane, portrety jarmarczne.

Andrzej Pietsch (1932 – 2010) – grafik, taternik, alpinista. Uzyskał dyplom u prof. Mieczysława Wejmana. Współpracował z wieloma szkołami artystycznymi na terenie kraju. Stworzył znane cykle graficzne Podróżni, Podróże, Trawy. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych oraz ponad 70 wystawach indywidualnych (z czego połowa odbyła się za granicą).

Mieczysław Wejman (1912 – 1997) – grafik, malarz, profesor oraz rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jeden z przedstawicieli oraz prekursorów krakowskiej szkoły grafiki. Współtwórca Międzynarodowego Triennale (ówcześnie Biennale) Grafiki. Autor słynnych cyklów graficznych: Rowerzysta oraz Ping-Pong. Do jego uczniów należą m.in. Jacek Gaj, Ryszard Otręba, Anna Sobol – Wejman, Jacek Sroka, Stanisław Wejman, Andrzej Pietsch.

7 wspaniałych i ona – klasycy grafiki polskiej
Od 19 marca do 11 kwietnia

Galeria Grafiki i Plakatu
Ul. Hoża 40
Warszawa

Dodaj komentarz