11. edycja Fotofestiwalu w Łodzi

10 maja 2012 roku w Łodzi rozpocznie się 11. Fotofestiwal. Tegoroczny program podzielony został na bloki: I*NETWORK. Human connection, Grand Prix, Edukacja i Wydarzenia Towarzyszące. Odbędzie się także pierwsza publiczna prezentacja jednej z największych polskich kolekcji fotografii oraz warsztaty Masterclass.

Logo Fotofestiwalu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo Fotofestiwalu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Blok I*NETWORK. Human connection to: wystawa kuratorska, prezentacje kolektywów, spotkania autorskie i wydarzenia towarzyszące. Program zbudowany został wokół idei społeczności i współpracy. Chcemy sprawdzić, jakie znaczenie ma współpraca, społeczność, sieciowość dzisiejszego świata dla fotografii, jej twórców i odbiorców? Jakie są efekty działań opartych na współpracy i kolektywnym działaniu? I jak funkcjonują oraz tworzą się społeczności fotograficzne?

Wystawę Obraz zmian, prezentowaną w ramach bloku I*NETWORK. Human Connection dla Fotofestiwalu przygotowali: Gergely László i Bill Kouwenhoven. Pokazuje ona siedem indywidualnych projektów, których punktem centralnym jest społeczność i miejsce, a metodą twórczą: współpraca. Artyści bazują na badaniach archiwalnych, networkingu i interwencji społecznej. Wykorzystują nowoczesne technologie i fotograficzne zasoby globalnej społeczności. Nie ograniczają się tylko do jednego medium, a fotografię traktują jako narzędzie badawcze i jeden ze sposobów opowiedzenia historii. Zobaczymy prace m.in.: Joachim Schmida, Yanna Grossa, Luci Nimcovej. Wystawie towarzyszyć będą spotkania autorskie i dyskusje.

Dowiedzieć się będzie można kto jest tegorocznym zwycięzcą Grand Prix Fotofestiwal. Mamy 12 nominowanych wybranych przez międzynarodowe jury spośród 400 nadesłanych zgłoszeń. Tylko jeden z projektów zostanie zaprezentowany w formie wystawy, tylko jeden artysta otrzyma tytuł Grand Prix i nagrodę w wysokości 10.000 zł. Jedenaście pozostałych projektów zobaczyć będzie można podczas nocnych pokazów slajdów, które powstają specjalnie na fotofestiwalowy wieczór.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie pierwsza publiczna prezentacja wybranych prac z jednej z największych polskich kolekcji fotograficznych w Polsce. Na wystawie Uwikłane w płeć, której kuratorem jest Adam Mazur, pojawią się prace wybitnych polskich artystów takich jak np.: Zbigniew Libera, Jerzy Lewczyński, Natalia LL, Aneta Grzeszykowska, Tadeusz Rolke. Wystawę będzie można zobaczyć w Muzeum Miasta Łodzi.

W bloku Edukacja zostanie przeprowadzona pierwsza edycja wyjątkowych warsztatów Masterclass – trzydniowych spotkań z wybitnymi fotografami i specjalistami światowej sceny fotograficznej. Podczas kompleksowych warsztatów Simona Norfolka (laureat World Press Photo 2012) będzie można się dowiedzieć, dlaczego światło jest najważniejszym elementem opowiadania historii i w jaki sposób je wykorzystać. A Hester Keijser przeprowadzi uczestników przez proces tworzenia i wydawania własnej książki fotograficznej.

Wystawy towarzyszące będzie można oglądać w całym mieście, a większość wydarzeń, spotkań i prezentacji odbędzie się w Willi Grohmana. Kolejny raz majowe dni spędzimy wspólnie w tym niezwykłym miejscu, w inspirującej atmosferze, prowadząc długie rozmowy z ciekawymi ludźmi, a wszystko w otoczeniu fotografii.

Fotofestiwal
Od 10 do 20 maja
Łódź

Dodaj komentarz