Czas na komiks w Lesznie

Od 14 marca 2012 roku w Galerii w ratuszu w Lesznie będzie można oglądać wystawę zbiorową Czas na komiks. Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski.

„Czas na komiks”, zaproszenie (źródło: materiał prasowy)

„Czas na komiks”, zaproszenie (źródło: materiał prasowy)

Wystawa współczesnego komiksu polskiego to przegląd dokonań wybitnych rysowników działających w obszarze komiksu realistycznego. Zaproszeni do projektu artyści tworzą komiksy wysublimowane graficznie i narracyjnie, przełamują schematy fabularne, przebudowują język komiksu i przemycają do medium przeznaczonego dla masowego odbiorcy treści artystyczne. Ekspozycja posłuży jako ilustracja, przyczynek do analizy, procesów zachodzących podczas umasawiania kultury, przenoszenia wzorców i technik gatunkowych z marginesów do głównego nurtu. Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze komiksy zaproszonych artystów, pokazany zostanie także wybór ich prac z lat ubiegłych. Eksponowane będą oryginalne plansze – szczególnie atrakcyjne wizualnie materiały przygotowywane do druku.

Wśród prac pokazywanych na wystawie znajdą się komiksy dyplomowe Olafa Ciszaka, Autobiografia Jacka Frąsia, wybór z komiksów Mikropolis, Romantyzm, Achtung Zelig! Krzysztofa Gawronkiewicza, Demokracja i Adi Adriana Madeja, komiksy Krzystofa Ostrowskiego (m.in. Plastelina), Macieja Sieńczyka (Wrzątkun, Włochate kolosy) i Aleksandry Spanowicz (Dekameron, fragmenty Butów), najnowsze prace Jakuba Rebelki (Zakonnice Zombie) oraz Benedykta Szneidera (Diefenbach), zaprezentujemy również wybór z prac Przemysława Truścińskiego (m.in. Piekło, Wiedźmin, Z przyczyn społecznych).

Artyści: Olaf Ciszak, Jacek Frąś , Krzysztof Gawronkiewicz, Adrian Madej , Krzysztof Ostrowski, Maciej Sieńczyk, Aleksandra Spanowicz, Benedykt Szneider, Jakub Rebelka, Przemysław Truściński.

Olaf Ciszak (ur. 1977) to absolwent jeleniogórskiego Liceum Plastycznego oraz WSP w Zielonej Górze. Jest grafikiem, twórcą komiksów, storyboardów i animacji, autorem serii komiksów pt. Karsten Stororz (m.in. Urban Chaos) oraz Świat Stororza.

Jacek Frąś (ur. 1977) jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2001 roku zdobył – jako jedyny Polak – prestiżową nagrodę Prix Alph-Art Jeunes Talents na festiwalu komiksów w Angouleme (Francja). Zdobywca Grand Prix MFKiG w roku 2009 (wraz z Grzegorzem Januszem).

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) to absolwent warszawskiego Liceum Plastycznego, studiował na ASP w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Grafiki). Jest twórcą komiksów: Mikropolis (cykl), Tabula Rasa (wraz z Dennisem Wojdą), Achtung Zelig (wraz z Krystianem Rosińskim) oraz Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona (wraz z Grzegorzem Januszem, seria przygotowana na zamówienie francuskiego wydawnictwa Glénat po zwycięstwie w pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego). Zdobywca Grand Prix OKTK w roku 1992 i 2000.

Adrian Madej (ur. 1977) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wielokrotnie nagradzany (m.in. Grand Prix OKTK w roku 1997 oraz Grand Prix MFK w roku 2006), twórca komiksów takich jak Leszczu oraz Misja.

Krzysztof Ostrowski (ur. 1976) jest absolwentem Wydziału Projektowania Ubioru Łódzkiej ASP. Wokalista i współautor teksów zespołu Cool Kids of Death. Tworzy komiksy (Pantofel panny Hofmokl, Plastelina) filmy animowane, teledyski (nagroda specjalna na Yach Film Festiwal 2002) oraz ilustracje do gazet, książek i płyt. Jest zdobywcą Grand Prix OKTK w roku 2001 (wraz z Dennisem Wojdą).

Jakub Rebelka (ur. 1981) studiował Akademii Multimedialnej i ASP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Teresy Myszkin), malarz, grafik, rysownik komiksów. Jest twórca bardzo rozbudowanych graficznie komiksów (m.in. Doktor Bryan, Ester i Klemens, Dick4Dick, Oskar). Zdobywca pierwszego miejsca w konkursie na OKTK w roku 2000 (wraz z Benedyktem Szneiderem).

Maciej Sieńczyk (ur. 1972) to rysownik, ilustrator, twórca komiksów związany z miesięcznikiem Lampa oraz warszawską galerią Raster. Zilustrował m.in. trzy książki Doroty Masłowskiej, Filtry Adama Wiedemanna i wznowienie Lubiewa Michała Witkowskiego. Jest autorem albumów komiksowych: Hydriola oraz Wrzątkun.

Aleksandra Spanowicz (ur. 1966) to absolwentka gdyńskiego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby). Jest autorką komiksów, okładek oraz ilustracji do książek. Laureatka Grand Prix OKTK w roku 1994.

Benedykt Szneider (ur. 1982) studiował na ASP w Łodzi. Jest grafikiem, rysownikiem, twórcą komiksów (mi.in. Diefenbach, Hildskjalf). Zdobywca pierwszego miejsca w konkursie na OKTK w roku 1999 i 2000 (wraz z Jakubem Rebelką).

Przemysław Truściński (ur. 1970) studiował na WSP w Łodzi. Jest współzałożycielem stowarzyszenia Contur, a także wieloletnim współorganizatorem OKTK w Łodzi. Jest autorem licznych komiksów opartych na eksperymentach formalnych (kolaż, fotografia). Przemysław Truściński to twórca projektu graficznego gry komputerowej Wiedźmin. Zdobywca Grand Prix OKTK w roku 1993.

Przygotowanie wystawy: BWA Jelenia Góra
Wydawca katalogu: timof i cisi wspólnicy
Współwydawcy: BWA Jelenia Góra, BWA Zielona Góra, BWA Studio Wrocław

Wernisaż: 14 marca, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 5 kwietnia
Galeria w ratuszu
Rynek
Leszno

Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski.

Dodaj komentarz