• 2012-03-08

Wykresy muzyczne w Atelier WRO

9 marca 2012 roku o godz. 18.00 w Atelier WRO we Wrocławiu rozpocznie się projekt Piotra Bosackiego zatytułowany Wykresy muzyczne. Projekt zapoczątkuje działalność odnowionego Atelier WRO – galerii i pracowni, której linią przewodnią jest twórczy eksperyment w bezpośrednim kontakcie z publicznością, komplementarny dla programu Centrum Sztuki WRO.

Piotr Bosacki, „Wykresy muzyczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bosacki, „Wykresy muzyczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Atelier WRO to dwa pokoje w kamienicy przy ul. Kuźniczej 29a, na II piętrze, które służąc od 1999 r. zespołowi programowemu Biennale WRO, okazjonalnie wykorzystywane były przez artystów szukających miejsc o nieinstytucjonalnym charakterze. Swoje projekty realizowali tu m.in. Arnaud Tanguy z Francji (w ramach Biennale WRO 09) i Igor Krenz (w ramach WRO 2011 Alternative Now).

Jako pierwszy, przez cztery kolejne tygodnie, w nowym Atelier WRO pracuje Piotr Bosacki, przygotowując Czwarty zwój – kompozycję przeznaczoną na 12 instrumentów smyczkowych – oraz wystawę, sukcesywnie zmienianą i uzupełnianą tworzonymi na bieżąco szkicami, wykresami muzycznymi i partyturami graficznymi. Bosacki to artysta działający głównie na polu sztuk wizualnych, a jednocześnie kompozytor, w którego języku muzycznym szczególną rolę odgrywa graficzna reprezentacja struktur dźwiękowych. Projekt jest sytuacją performatywną, w której uczestniczą odwiedzający Atelier widzowie, mając unikalną możliwość obserwacji procesu work in progress, spotkania i rozmowy z pracującym artystą.

Piotr Bosacki, „Wykresy muzyczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bosacki, „Wykresy muzyczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powstała w Atelier WRO kompozycja Czwarty zwój zostanie prapremierowo wykonana przez 12 muzyków w Muzeum Współczesnym Wrocław, 13 kwietnia o godzinie 20.00. Pracującego w Atelier WRO artystę, a także powstającą wystawę, odwiedzać można od 12 marca do 4 kwietnia popołudniami, we wszystkie poniedziałki, wtorki i środy.

Piotr Bosacki (1977) ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje w Katedrze Intermediów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. W sztuce sięga po różne media i narzędzia – pracuje z grafiką, animacją, tworzy instalacje, kompozycje muzyczne, teksty literackie.

Należy do poznańskiej grupy PENERSTWO. W latach 2004-2011 współtworzył audioperformerską grupę KOT. W 2007 r. wydał indywidualną płytę z kompozycjami Mały zwój, Ćwiczenia z kontrapunktu oraz Pipy lalek, a w 2010 artystyczną książkę Traumtagebuch, ilustrowaną rysunkami Wojciecha Bąkowskiego. W 2011 r. za film Drakula otrzymał Główną Nagrodę Festiwalu Short Waves oraz Nagrodę Publiczności w konkursie Kina Niezależnego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Bosacki jest obecny w prezentacjach Biennale WRO i cyklach WRO on Tour; na WRO 05 pokazywany był jego studencki film Jak Greisera wieszali, podczas WRO 09 Film o Kostuchu, program WRO 2011 Alternative Now współtworzyły trzy jego prace: Szechina, Drakula oraz Sztaby i zegary, oraz prapremierowe wykonanie kompozycji Trzeci zwój.

Szczegółowy terminarz:

12, 13, 14 marca, godz. od 12.00 do 18.00
19, 20, 21 marca, godz. od 12.00 do 18.00
26, 27, 28 marca, godz. od 12.00 do 18.00
02, 03, 04 kwietnia, godz. od 12.00 do 18.00

Projekt rozpocznie się 9 marca o godz. 18.00
Atelier WRO
ul. Kuźnicza 29a/II piętro
Wrocław

Dodaj komentarz