Szklane Ballady i romanse w Zamościu

Od 9 marca 2012 roku w Galerii Zamojskiej w Zamościu będzie można oglądać wystawę szkła artystycznego Tomasza Łączyńskiego Ballady i romanse.

Tomasz Łączyński, „Świtezianka” (źródło: materiał prasowy)

Tomasz Łączyński, „Świtezianka” (źródło: materiał prasowy)

Porządkowałem książki i otworzyłem Mickiewicza przypadkiem. Czytając, nagle zrozumiałem aktualność tych wierszy. Fascynację mistrza: i kobietami i magią i okultyzmem. Jest w tych strofkach coś z nastroju dzisiejszej powieści gotyckiej. Są sceny jakby z książki Władca Pierścieni, jest atmosfera z filmów grozy. Wiersze nadzwyczaj „dzisiejsze”, choć napisane sto dziewięćdziesiąt kilka lat temu.

Kolejne ballady i kolejne czytania. Zwracam uwagę na niektóre zdania i niespodziewanie widzę , jak te układają się w ciąg ilustracji. Szklanych ilustracji. Szkło mroczne, może poza Pierwiosnkiem, który błysnął ze złotych obsłonek. Pani Twardowska i pojawiający się tu diabeł wcale nie tak zabawny jak pamiętam z dzieciństwa. Czuję strach Mickiewicza, który chce wizję, spotkania z diabłem, jowialnymi historyjkami oswoić. Tukaj dziwny traktat o konsekwencjach samotności.

Wreszcie ostatnia ballada Dudarz. Starzec gra na dudach i śpiewa swoją smętna balladę, kątem oka obserwując jak dziewczyna uwodzi młodzieńca … i młodzieniec przyjął wianek i już ich nie widać za wioską. Zdecydowałem się zrobić te szklane ilustracje.

Tomasz Łączyński

Tomasz Łączyński ma w swoim dorobku liczne wystawy indywidualne (Instytut Polski w Pradze, Via Morigi w Mediolanie, Galeria Art et Miss w Paryżu) oraz zbiorowe w Londynie, Kanadzie, Warszawie, Francji, Słowacji, Paryżu, Szwajcarii.

Wernisaż: 9 marca, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 1 kwietnia
BWA Galeria Zamojska
ul. Staszica 27
Zamość

Dodaj komentarz