• 2012-03-08

Przenikanie sztuk w Projektorni GAK

Od 9 marca 2012 roku w Projektorni GAK w Gdańsku będzie można oglądać wystawę fotografii ze Studium Fotografii Artystycznej W stronę sztuki. Światło, przenikanie sztuk, reportaż. Kuratorami wystawy są Stefan Figlarowicz i Anna Makowska.

Fot. Magda Cenckiewicz (źródło: materiał prasowy)

Fot. Magda Cenckiewicz (źródło: materiał prasowy)

Na wystawie zostaną zaprezentowane efekty trzech spośród 18 seminariów problemowych składających się na dwuletni cykl edukacyjny dla młodzieży i dorosłych Studium Fotografii Artystycznej. Tytuł ekspozycji wyjaśnia założenie wystawy – w każdym seminarium, nawet na pozór dotyczącym prostej fotografii użytkowej, wykładowcy SFA starają się zwracać uwagę na aspekt twórczy, ponadrzemieślniczy. Podnoszą uskrzydlającą rolę muz, patronek sztuk pięknych, którą odczuwają słuchacze i słuchaczki studium.

Prezentowane prace są wynikiem trzech miesięcznych seminariów: Światło i techniki oświetleniowe, Przenikanie sztuk oraz Reportaż. Pierwsze jest badaniem pierwszoplanowej roli światła w fotografii. Do tego celu wykorzystano możliwości camery obscury, pierwowzoru aparatu fotograficznego. Przenikanie sztuk jest twórczym wykorzystaniem fotografii do stworzenia pastiszu znanych dzieł plastycznych i fotograficznych. Z kolei reportaż jest sztuką obserwacji, w której twórcy i twórczynie usiłują oderwać doświadczenia od zwykłego dokumentu i nadać mu wymiar osobistej wrażliwości.

Fot. Maria Laskowska (źródło: materiał prasowy)

Fot. Maria Laskowska (źródło: materiał prasowy)

W wystawie bierze udział dziesięcioro twórców i twórczyń: Magdalena Cenckiewicz, Alfred Dobrucki, Adam Juszkiewicz, Maria Laskowska, Przemysław Małkowski, Jerzy Proficz, Paulina Przekop, Paweł Rozwadowski, Alicja Zabłońska, Artur Żurawski.

W czasie otwarcia zostaną pokazane lodowe (zimowe) fotografie aktualnej słuchaczki SFA Marii Różańskiej oraz absolwentki SFA sprzed dziesięciu lat Joanny Sokołowskiej. Obie zapowiedziały swoją obecność na wernisażu.

Tytuł wystawy został zapożyczony od cyklicznej audycji Bożeny Fabiani w radiowej Dwójce. To druga ekspozycja Studium Fotografii w tym miejscu (pierwsza w listopadzie 2010 roku).

Wernisaż: 9 marca, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 kwietnia
Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury
ul. Dworska 29a
Gdańsk

Kuratorzy wystawy: Stefan Figlarowicz i Anna Makowska

Dodaj komentarz