• 2012-03-08

EKO-uwięzieni w Galerii Schody

Do 16 marca 2012 roku w Galerii Schody w Warszawie potrwa wystawa fotografii Joanny Kiczki EKO-uwięzieni.

Joanna Kiczka, „EKO-uwięzieni” (materiały prasowe organizatora)

Joanna Kiczka, „EKO-uwięzieni” (materiały prasowe organizatora)

EKOlogia jest obecna na salonach (pokazy, wystawy), ale brakuje jej w codziennym życiu – dom, praca, ulica. Projekt EKO-uwięzieni, to jej obserwacja ruchów związanych z ochroną środowiska. Artystka w swoich pracach lubi pokazywać emocje. Emocje jakie wiąże z EKO-problemem to: niemoc, nieudana próba walki, szarpanina, strach, ciężar, ból, smutek, ograniczenie, uwięzienie, ale i próba wyzwolenia się, odetchnięcia świeżym powietrzem, próba wyjścia na powierzchnię, błaganie o pomoc. Nieustanna walka ekologów z systemem. Z instytucjami. Z prawem. Walka z naszym przyzwyczajeniem wrzucania wszystkiego do jednego kosza. Labirynt – dwa kroki do przodu, jeden w tył. Zaniedbanie, ale i euforia.

W projekcie artystka posługuje się symboliką:

  • lina i łańcuch jako symbol przywiązania, niemożliwości odejścia, uwięzienia, brak oddechu, zamrożenie w swoich przyzwyczajeniach i poglądach
  • pudełka z kartonu odnoszące się do papieru i kontenerów do segregowania śmieci
  • folia jako symbol opakowań foliowych wszechobecnych w naszym życiu konsumenckim
  • węgiel w dużej ilości w kadrze kojarzący się ze Śląskiem, czyli smogiem nad miastami (zanieczyszczenia)
  • wiatr jako symbol przemiany
  • wyciągnięta dłoń to prośba o pomoc

Śledząc wydarzenia związane z zabiegami proekologicznymi, czasami ma się wrażenie, że protesty ekologów zwracają bardziej uwagę na nich samych, a nie na problem z jakim walczą! Tu nie chodzi tylko o uświadamianie społeczeństwa, ale głównie o walkę z systemem i wprowadzenie do codziennego użytku odpowiednich technologii.

Joanna Kiczka, „EKO-uwięzieni” (materiały prasowe organizatora)

Joanna Kiczka, „EKO-uwięzieni” (materiały prasowe organizatora)

Inspiracją do zrobienia projektu EKO-uwięzieni były sylwetki dwóch Artystów – piosenkarza Michaela Jacksona oraz fotografa Vika Muniza. Utwór Earth song zna od dziecka i zawsze tak samo mocno ją porusza. Michael zadaje pytania, co zrobiliśmy z tym światem? Spaliny, zanieczyszczenia, zabijanie zwierząt dla ich skór czy kłów, wycinanie tysięcy hektarów lasów, wojny i głód… Ale musi przyjść wiatr, bo muszą przyjść zmiany. Jednak to człowiek rządzi światem i aby ów świat przetrwał, każdy z nas musi brać odpowiedzialność za własne czyny. Nie od czasu do czasu. Zawsze! Nie od jutra. Od dziś!

Joanna Kiczka JOTKA – jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Europejskiej Akademii Fotografii. Specjalizuje się w fotografii kreacyjnej (fotografia modowa i portretowa). Jest laureatką dwóch konkursów fotograficznych: Międzynarodowego Konkursu Fotografii Przemysłowej i Industrialnej FOTO-PEIN 5, Rybnik 2011 oraz w konkursu zorganizowanego przez Pracownię Fotografii Cyfrowej, Kraków 2011. Wykonywała sesje reklamowe dla: Rotor Club, Vinotti Furniture, Collection Adam, Pałacu Krobielowice, Magazynu Vege!.

Od 5 do 16 marca
Galeria Schody w Warszawie
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz