• 2012-03-07

Két nő czyli wieczór z nowoczesną operą

12 i 13 marca 2012 roku o godz. 20.00 w Teatrze Druga Strefa w Warszawie można będzie obejrzeć spektakl Két nő czyli Dwie kobiety – wieczór arii operowych na wspólnej szerokości geograficznej przygotowany przez Párhuzamos Univerzum Csoport.

Két nő - Szakács Ildikó, Banai Sára (źródło: mat. prasowe TDS)

Két nő - Szakács Ildikó, Banai Sára (źródło: mat. prasowe TDS)

Jeżeli myślisz, że opera jest tylko dla snobów i starych babć pora wysłuchać naszej opowieści – tymi słowami Párhuzamos Univerzum Csoport (PUCs) czyli Grupa Równoległego Wszechświata (skrótowo: Pucz) zachęca do poznania świata opery. Ich spektakl Két nő (Dwie kobiety) to równolegle opowiadane monodramy dwóch Europejek. Jedna urodziła się na wojennym wschodzie kontynentu a druga na dostatnim zachodzie. Każda z nich pokonuje inne uwarunkowania materialne i kulturowe, aby móc spełnić to samo marzenie, aby móc śpiewać.

Takie podejście do tematu dwóch kultur jest bliskie nie tylko Węgrom czy Polakom – jedność kulturowa Europy Środkowej zna to zagadnienie od Finlandii po Chorwację. Melomani będą mieli okazję wysłuchać kilkunastu arii z oper m.in. Webera, Czajkowskiego, Dworzaka czy Pucciniego a widzowie, dla których opera nie wydaje się być interesującym gatunkiem, będą mieli okazję aby się przekonać, że dzięki połączeniu z monodramem i wykorzystaniu technik multimedialnych współczesnej operze z jednej strony daleko do klasycznych kanonów a z drugiej przybliża je, udowadniając ich ponadczasowe piękno.

Párhuzamos Univerzum zrzesza młode absolwentki węgierskich akademii muzycznych oraz twórców nowoczesnych technologii multimedialnych. Prezentuje klasyczne arie operowe przedstawiane w aranżacjach inspirowanych wyzwaniami i rzeczywistością epoki cyfrowej. W swoim dorobku ma nawet operowy flash mob.

Powodzenie cyklu Opera w Garażu w Teatrze Druga Strefa trwa już trzeci rok. Zapraszanie spektakli niewarszawskich zostało docenione nie tylko przez melomanów ale i przez lokalną publiczność Mokotowa. Teatr gościł już spektakle: La serva padrona Giovanni Pergolesiego, Maski władzy Romana Maciejewskiego czy Kastraci, legenda niechciana – wieczór arii operowych prowadzony przez Tomasza Raczkiewicza.

Szakács Ildikó – sopran – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Budapeszcie na wydziale wokalnym. Regularnie występuje w budapeszteńskich teatrach, w Teatrze Narodowym i Operze. Razem z grupą Bel-Canto występowała w Europie i Ameryce Północnej. Jesienią 2007 wystąpiła w wieczorze solowym w nowojorskim Carnegie Hall.

Banai Sára – mezzosopran – w 2005 ukończyła Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Budapeszcie na wydziale dyrygent chóru i rozpoczęła studia na wydziale wokalnym Uniwersytetu Istvána Széchenyiego w Győr, które ukończyła w 2009. Współpracuje z grupą Bel Canto, orkiestrą kameralna Albinion i teatrem muzycznym Filoména.

Párhuzamos Univerzum Csoport (PUCs)

Dwie kobiety – wieczór arii operowych na wspólnej szerokości geograficznej

Helga: Szakács Ildikó
Ruma: Banai Sára
Fortepian: Katona Anikó
Reżyseria: Kovács Krisztián
Współpraca: Moroz Filip
Animacja: Csornay Pèter

12 i 13 marca, godz. 20.00
Teatr Druga Strefa
ul. Magazynowa 14A
Warszawa

Dodaj komentarz