• 2012-03-07

Happy Birthday Panie Fluxus!

16 marca 2012 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Happy Birthday Panie Fluxus!, zorganizowanej z okazji 50. rocznicy I Festiwalu Fluxusu w Wiesbaden.

„Happy birthday Panie Fluxus!”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Happy birthday Panie Fluxus!”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2012 roku mija 50. rocznica I Festiwalu Fluxusu w Wiesbaden (1962), który symbolicznie uznawany jest za oficjalny początek działalności ruchu. Fluxus należy bez wątpienia do jednego z najważniejszych kierunków w sztuce współczesnej, a okrągła rocznica stała się okazją do przygotowania wystawy będącej refleksją nad aktualnością i znaczeniem dziedzictwa Fluxusu. Polem i celem artystycznego eksploatowania/badania w ramach tej ekspozycji będzie obszar postaw oraz idei bliskich Fluxusowi oraz – sięgających głębiej– tradycji ruchów i postaw artystów awangardowych.

Artystom w ramach projektu pozostawiona została wolność wypowiedzi oraz dobór środków i sposobu realizacji pracy. Twórcy mają więc możliwość osobistego krytycznego wypowiedzenia się, prezentacji własnych postaw, inspiracji, budowania relacji i odniesień.

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści posługujący się różnymi mediami (malarstwo, rzeźba, performens, sound art, wideo): Anna Zaradny, Roman Dziadkiewicz, Adam Garnek, Marek Glinkowski, Tomasz Koszewnik, Jarosław Potoczny, Paweł Luchowski, Paweł Wocial oraz galeria szu szu. W większości prace mają charakter premierowy i realizowane są w kontekście konkretnych przestrzeni Centrum Kultury Zamek.

Wystawa, utrzymana w konwencji fluxusowego święta, będzie działaniem totalnym, poruszającym się również w obszarze zabawy, pastiszu, podejmującym grę z widzem i uwzględniającym jego aktywne współuczestnictwo. Jej celem nie jest bowiem narzucenie jednoznacznej odpowiedzi o wartość i żywotność idei Fluxusu, a raczej pobudzenie refleksji, zaproszenie do działania zarówno artystów, jak i widzów.

Jubileusz jest okazją do niecodziennych wydarzeń i – zgodnie z duchem Fluxusu – wyśmienitym miejscem do propagowania własnej way-of-life wśród próżniaczych artystów i zbieraczy dzieł sztuki, jak pisał założyciel ruchu George Maciunas.

Wystawie towarzyszyć będzie cykl wykładów performatywnych i spotkań poświęconych historii Fluxusu.

Artyści: Anna Zaradny, Roman Dziadkiewicz, Adam Garnek, Marek Glinkowski, Tomasz Koszewnik, Jarosław Potoczny, Paweł Luchowski, Paweł Wocial oraz galeria szu szu.

Happy Birthday Panie Fluxus!
Kurator wystawy: Wojciech Luchowski

Wernisaż: 16 marca, godz. 18.00
Wystawę można oglądać od 17 marca do 18 kwietnia
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz