• 2012-03-06

Stars of the Future Piano czyli Chopin w Nowym Jorku

22 marca 2012 roku o godz. 19.30 w Nimoy Thalia Theater w Nowym Jorku odbędzie się koncert Stars of the Future Piano z udziałem zwyciężczyni Nowojorskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Chaoyin Cai i wyróżnionego Drew Petersena. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku wspólnie z Symphony Space. Artyści wykonają utwory z repertuaru romantycznego ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Chopina i jego współczesnych.

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku wspólnie z Symphony Space zorganizował Nowojorski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w październiku 2010 r., w ramach obchodów Roku Chopinowskiego. Konkurs prezentował najbardziej obiecujących młodych pianistów, wybranych przez prestiżowe amerykańskie akademie muzyczne. W jury zasiedli pianiści – Polka Ewa Kupiec i Amerykanie Benjamin Hochman i Daniel Epstein – oraz krytyk muzyczny The Washington Post Philip Kennicott. Nagroda dla zwycięzcy konkursu to tygodniowy pobyt w Polsce, połączony z recitalem w Warszawie latem 2012 roku oraz recital w Symphony Space.

W ramach koncertu Stars of the Future Piano Drew Petersen wykona Pavane Pour Une Infante Défunte Ravela, Scherzo nr 3 cis-moll Chopina i Rhapsodie Espagnole Liszta. Młody pianista jest szczególnie znany ze swoich interpretacji chopinowskich, które zyskały mu stypendium Chopin Foundation of the United States. Drugą część koncertu wypełni występ wschodzącej gwiazdy Chaoyin Cai, w której programie znajdzie się Scherzo nr 4 E-dur Chopina, Gaspard de la Nuit Ravela oraz Goyescas-Los Requiebros Granadosa.

Urodzona w Chinach Chaoyin Cai rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku lat czterech; po raz pierwszy wystąpiła publicznie jako sześciolatka. W wieku dziesięciu lat rozpoczęła naukę w szkole przygotowawczej konserwatorium muzycznego w Szanghaju; ukończyła tę uczelnię w 2006 roku. W 2004 brała udział w letnim kursie Universität Mozarteum w Salzburgu (Austria). Obecnie kontynuuje muzyczne studia magisterskie w Cleveland Institute of Music.

Cai jest laureatką najważniejszych międzynarodowych konkursów, m.in. III nagrody w Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bösendorfera w 2008 r. (Arizona); III nagrody w Rosyjskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w 2008 r. oraz I nagrody w Konkursie Koncertowym Cleveland Institute of Music w 2007 r. Zdobyła również nagrody na konkursach pianistycznych w Azji – II nagrodę w Azjatyckim Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu w 1997 oraz w Konkursie Pianistycznym im. Straussa, organizowanym przez konserwatorium w Szanghaju, w 1998 r.; w 1995 r. otrzymała także główną nagrodę szanghajskiego Konkursu Pianistycznego im. Beethovena.

Pianistka występowała z recitalami na całym świecie, koncertując m.in. w Chinach, Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Występowała także jako solistka z Orkiestrą Opery Szanghajskiej, Orkiestrą Symfoniczną Shenzhen oraz Rumuńską Orkiestrą Symfoniczną. Jako zwyciężczyni Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2010 organizowanego przez Symphony Space we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku wystąpi 22 lipca 2012 roku w Żelazowej Woli.

Osiemnastoletni obecnie Drew Petersen rozpoczął naukę gry na fortepianie jako pięciolatek pod kierunkiem Davida Bradshawa, Diane Battersby i Miyoko Lotto. Obecnie jest studentem Juilliard School w klasie Jerome’a Lowenthala, jednocześnie uczęszcza do Harvard University Extension School.

Petersen występował jako solista z recitalami oraz z orkiestrami w Europie i Stanach Zjednoczonych – m.in. na festiwalach Musica e Arte Festiwalu we Włoszech, Verbier Festival w Szwajcarii, oraz Euro Music Festival w Niemczech. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2008 roku zdobył główne nagrody w prestiżowych konkursach organizowanych przez Manhattan School of Music oraz Yonkers Filharmonic. W 2009, 2010 i 2011 roku otrzymał stypendium Chopin Foundation of the United States za swoje interpretacje utworów Chopina.

Dodaj komentarz