Ruszają prace nad częścią projektu Art Line

Od 5 marca 2012 roku w Karlskornie w Szwecji w ramach projektu Art Line artyści, kuratorzy i osoby odpowiedzialne za zbieranie historii zbiorą się na warsztatach. Projekt jest przygotowywany przez CSW Łaźnia w Gdańsku.

CSW Łaźnia przystąpiło do kolejnego etapu realizacji międzynarodowego projektu Art Line. Obecnie trwają prace nad częścią projektu nazwaną Teksty Bałtyku – Telling the Baltic.

Teksty Bałtyku/Telling the Baltic to artystyczny projekt dotyczący zbierania historii ludzi morza, realizowany przez współpracujące ze sobą instytucje: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Blekinge Institute of Technology (BTH), Blekinge County Museum, Kaliningrad Branch of the National Centre for Contemporary Arts (NCCA), Nida Art Colony oraz Kunsthalle Rostock i Stena Ferry Line.

Projekt składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich, który trwał od czerwca do grudnia 2011 r. międzynarodowa grupa zbieraczy historii przeprowadzała wywiady z ludźmi, których życie bądź praca zawodowa są związane z morzem. Zebrane materiały reprezentują różne formy i typy, jak np. tradycyjne wywiady, foto-eseje, historie cyfrowe, historyczne i archiwalne materiały, jak również zapisy przypadkowych spotkań, dźwięków ambientowych i abstrakcyjnych obrazów, zebranych od mieszkańców tego regionu, podróżników jak i samego morza.

Obecnie projekt wchodzi w kolejną fazę, kiedy zebrane historie, przetłumaczone na polski, szwedzki i angielski są udostępnione zaproszonym do udziału w projekcie artystom, by stać się dla nich źródłem inspiracji.

Zbieracze historii jak i zaproszeni artyści zbiorą się na zorganizowanych w Karlskronie warsztatach, by wspólnie dyskutować nad przygotowaniem wystawy, która począwszy od czerwca 2012 r. będzie prezentowana w miastach, z których pochodzą partnerzy projektu. Warsztaty mają stanowić stymulujący i inspirujący kontekst, a jednocześnie wsparcie dla artystów, przygotowujących prace na wystawę. W czasie ich trwania uczestników odwiedzi dwóch sopockich rybaków, którzy podzielą się swoimi opowieściami o własnej pracy zawodowej.

Zbieracze historii, uczestniczący w warsztatach w Karlskronie: Marcin Boryczko, Agnieszka Wołodźko, Małgorzata Żerwe, Lissa Holloway Attaway, Pirjo Elovaara, Martin Arvebro, Talan Memmott.

Artyści, uczestniczący w warsztatach w Karlskronie: Patrycja Orzechowska, Iwona Zając, Anna Steller, Łukasz Szałankiewicz, Anna Zaradny, Johan Thurfjell, Astrid Göransson, Anna Brag, Rikard Fåhraeus, Lisa Jeannin and Rolf Schuurmanns, Henrik Lund Jörgensen,  Julia Abramova, Irma Stanaityte, Jurgita Remeikyte, Paetrick Schmidt, Katrin Roeber.

Warsztaty potrwają do : 17 marca
Karlskorna (Szwecja)

Dodaj komentarz