• 2012-03-05

From The Gut czyli odważne kino na Off Plus Camera 2012

Od 13 do 22 kwietnia 2012 roku w Krakowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera 2012. Organizatorzy ujawniają szczegóły sekcji From The Gut – Amerykańscy Niezależni.

„The Color Wheel”, reż. Alex Ross Perry (źródło: materiały prasowe organizatora)

„The Color Wheel”, reż. Alex Ross Perry (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sekcja From The Gut – Amerykańscy Niezależni – to jeden ze stałych punktów programowych Off Plus Camera. W jej ramach prezentowane są filmy nietypowe, często prowokacyjne, nie dające się łatwo zdefiniować. To kino dla ludzi poszukujących filmowych wyzwań, kręcone przez twórców, którzy mają do zaoferowania wiele refleksji na temat współczesnego świata.

W trakcie 5. edycji w sekcji From The Gut pokazanych zostanie 7 oryginalnych filmów, wyselekcjonowanych specjalnie na potrzeby festiwalu Off Plus Camera przez programerów Sundance Film Festival – Trevora Grotha i Mike’a Plante’a – którzy wiedzą wszystko o amerykańskim kinie niezależnym.

Sekcja From The Gut ma za zadanie pokazywać filmy, które przekraczają granice formy i narracji we współczesnym amerykańskim kinie niezależnym. Wybrane obrazy różnią się pod względem gatunkowym, od dziwacznych horrorów po łagodne historie miłosne, ale każdy z nich jest osobistą wizją twórcy, który dzieli się nią szczerze z widownią. Filmy te nie zostały nakręcone dla zysku, lecz po to. by przekazywać ciekawe pomysły i emocje, pochodzące prosto z trzewi ich twórców.

Mike Plante (Sundance Film Festival)

W The Color Wheel Alex Ross Perry opowiada o toksycznych grach prowadzonych między rodzeństwem. Todd Rodhal w The Catechism Cataclysm podejmuje wątek znudzonego swoją posługą księdza, stosując konwencję absurdalnej komedii o męskiej przyjaźni. Restless City Andrew Dosunmu z akcją osadzoną w nowojorskim Harlemie, określany jest jako afroamerykańska wersja Chungking Express. Aurora Guerrero w Mosquita y Mari opowiada o dwóch meksykańskich nastolatkach i ich dylemacie – wybrać zakazaną namiętność, czy dostosować się do wielowiekowych tradycji rodzinnych. Green Sophii Takal to historia emocjonalnego trójkąta, który z niewinnej gry przeradza się w głęboką zazdrość i frustrację. Sawdust City Davida Nordstroma jest opowieścią o dwóch braciach, którzy wyruszają w szaloną eskapadę, mającą na celu odnalezienie ojca-alkoholika. Z kolei The Oregonian Calvin Lee Reeder zaprasza widzów do zabawy konwencjami; jego bohaterka gubi się w nieznanym sobie otoczeniu i próbuje odnaleźć własną tożsamość.

Off Plus Camera 2012
13 do 22 kwietnia
Kraków

Dodaj komentarz