• 2012-03-03

Złote Taśmy za rok 2011

13 marca 2011 r. w Kinie Kultura w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród filmowych Złote Taśmy 2011. 5 stycznia Samodzielne Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznało nagrody dla filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w roku 2011.

Złote Taśmy 2011 (źródło: materiał prasowy organizatora)

Złote Taśmy 2011 (źródło: materiał prasowy organizatora)

Złote Taśmy to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku. Do organizacji, istniejącej od ponad siedemdziesięciu lat należą krytycy z 42. krajów na całym świecie.

Tym razem krytycy filmowi postanowili przyznać Złotą Taśmę filmowi Erratum w reżyserii Marka Lechkiego. Złotą Taśmę dla filmu zagranicznego otrzymało Rozstanie w reżyserii Asghara Farhadiego. Wśród obrazów wyróżnionych znalazły się zaś O północy w Paryżu Woody Allena oraz Melancholia Larsa von Triera. Gala wręczenia statuetek odbędzie się w późniejszym terminie.

Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego – krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych ówcześnie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w krótkim czasie zyskała duży prestiż, a to ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa, swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz Polskich ekranów, w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego.

Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znajdują się filmy m.in. Bergmana, Felliniego, Antonioniego, Viscontiego, Bunuela, Bressona, Tarkowskiego, Menzla, Formana, Goretty, Weira. Z filmów polskich: Wajdy, Munka, Hasa, Kutza, Różewicza, Skolimowskiego, Zanussiego czy Kieślowskiego.

W ubiegłym roku laureatem Złotej Taśmy został Piotr Dumała za film Las. W kategorii filmu zagranicznego nagrodę otrzymała Jessika Hausner za film Lourdes. Przyznano również 2 wyróżnienia honorowe dla filmów Fish Tank w reżyserii Andrei Arnold (Holandia, Wielka Brytania) oraz Miód w reżyserii Semiha Kaplanoglu (Francja, Niemcy, Turcja).

13 marca, godz. 19.00
Kino Kultura
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
Warszawa

Dodaj komentarz