Mądzik projektuje plakat dla Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra

Twórca legendarnej Sceny Plastycznej KUL, Leszek Mądzik, zaprojektował plakat dla jubileuszowej – 20. edycji Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra w Toruniu. To pierwszy plakat figuralny w historii tego cenionego festiwalu teatrów alternatywnych, który rozpoczyna się 10 marca w toruńskim klubie Od Nowa.

Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2012, plakat, proj. Leszek Mądzik (źródło: materiał prasowy

Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2012, plakat, proj. Leszek Mądzik (źródło: materiał prasowy

Przez 19 edycji Klamra była wierna zasadzie plakatu afiszowego. Unikającego generalnie postaci ludzkiej, utrzymanego w charakterystycznej, czarnej tonacji. Jubileusz skłonił organizatorów do małej rewolucji. Zaproszony przez nich mistrz teatru Leszek Mądzik zaprojektował niepokojący, operujący fragmentami ciał manekinów plakat 20-tej Klamry.

Leszek Mądzik będzie gościem specjalnym festiwalu, jednocześnie występując jako autor projektu tegorocznego plakatu festiwalowego. Teatr Mądzika gościł na Klamrze wielokrotnie. O przyjaźni z festiwalem niech świadczy to, że prezentowana w 2010 roku Biesiada, została wręcz stworzona dla Klamry podczas trzydniowych warsztatów teatralnych w klubie Od Nowa.

Podczas Jubileuszowej Klamry przez osiem dni będzie można zobaczyć cały wachlarz polskiej, teatralnej awangardy. Festiwal proponuje program pełen kontrastów i zaskakujących pomysłów scenicznych. Na scenie pojawią się: poznańscy klasycy alternatywy z Teatru Ósmego Dnia (Osadzeni. Młyńska 1), trójmiejski Teatr Dada Von Bzdülöw (Caffe Latte), poznaniacy z Porywaczy Ciał (Zapis automatyczny) oraz grupy Usta Usta Republika (Ukryte), lubelski Teatr Provisorium (Bracia Karamazow), warszawskie Studium Teatralne (Król kier znów na wylocie), Sopocki Teatr Tańca (Dali), a na zakończenie – szczeciński Teatr Kana (Niewypowiedziane).

Klamra nie ma charakteru konkursu. Widzowie decydują swoimi głosami, który spektakl jest ich zdaniem najciekawszy, a zwycięska grupa dostaje prawo do wystąpienia z kolejnym projektem na najbliższej Klamrze. Toruński festiwal odbywa się od 1993 roku w Studenckim Klubie Pracy Twórczej Od Nowa. Wypracował sobie markę jednej z najbardziej prestiżowych imprez teatru alternatywnego w kraju.

Leszek Mądzik to jeden z najbardziej utytułowanych polskich artystów teatralnych. Od 1969 roku kieruje założoną przez siebie Sceną Plastyczną KUL, znanej w świecie z sugestywnego i niepodrabialnego stylu. Mądzika nagradzano na festiwalach w Warnie, Pradze, Kairze, Lublinie czy Łodzi. Ale jest on także cenionym autorem plakatów i grafiki książkowej.

Klamra 2012 odbędzie się w dniach 10 – 17 marca 2012 roku

Dodaj komentarz