• 2012-03-02

Antymodernizm – szkicowanie mapy w Lublinie

Od 2 marca 2012 roku w Galerii Lipowej 13 w Lublinie będzie można oglądać wystawę Antymodernizm – szkicowanie mapy. Jest to pierwsza ekspozycja z cyklu Lekcje z kolekcji zorganizowana przez Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Wystawa jest spojrzeniem na historię neoawangardowej sztuki polskiej oraz jest próbą diagnozowania jej oddziaływania na obraz sztuki współczesnej. Punktem wyjścia jest opis neoawangardy, zaproponowany przez Jerzego Ludwińskiego – krytyka i teoretyka sztuki współczesnej, który w drugiej połowie lat 50. XX wieku rozpoczynał swoją działalność w Lublinie. Wystawa szkicuje najważniejsze ścieżki, którymi podążała neoawangarda począwszy od lat 60. XX wieku do dziś. Prezentuje dzieła artystów, którzy dystansowali się wobec modernistycznego modelu sztuki, nawiązywali zaś do dziedzictwa otwartego projektu awangardy historycznej.

Artyści: Krzysztof M. Bednarski, Jan Berdyszak, Jerzy Bereś, Włodzimierz Borowski, Elżbieta i Emil Cieślarowie, Stanisław Dróżdż, Roman Dziadkiewicz, Stanisław Fijałkowski, Zofia Kulik, Józef Robakowski, Marian Warzecha

Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą z trzech lubelskich kolekcji: Waldemara Andzelma, Galerii Labirynt oraz Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Kurator wystawy – Piotr Majewski
Koordynacja wystawy – Zbigniew Sobczuk
Aranżacja wystawy – Zbigniew Sobczuk i Michał Fronk
Organizacja wystawy – Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Współpraca – Andzelm Gallery, Galeria Labirynt

Wernisaż: 2 marca, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 kwietnia
Galeria Lipowa 13
ul. Lipowa 13 (budynek CH Plaza, wejście od ul. Obrońców Pokoju)
Lublin

Dodaj komentarz