• 2012-03-01

Wystawa Z magmy w Galerii CK Agora

22 marca 2012 r. w Galerii CK Agora we Wrocławiu rozpocznie się wystawa Z magmy prezentująca prace Ewy Żuchnik, Magdaleny Sawickiej oraz Małgorzaty Łojko. Kuratorką wystawy jest Magdalena Zięba, a prace prezentowane będą w Galerii do 16 kwietnia.

Wystawa „Z magmy” Małgorzata Łojko (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Z magmy” Małgorzata Łojko (źródło: materiał prasowy organizatora)

Z magmy powstałeś i w magmę się przeistoczysz. W świecie 2012 roku, kiedy nieubłaganie zbliżamy się ku końcowi wszystkiego, myśl o zespoleniu się z materią wydaje się powracać nieubłaganie. Nastoletnia pogoń za wewnętrznym smutkiem ustępuje dojrzałej melancholii. U von Triera symbolizuje ją niebieska tajemnicza planeta, w sztuce zmaganie się z formą i z (celowym) powtórzeniem.

To przede wszystkim w sieci, na blogach, tumblrach i soupach umieszczane są wytwory wyobraźni, w której rzeczywistość kryzysowa miesza się z tęsknotą za kolorowymi latami 90-tymi. Feministyczna walka o uwolnienie kobiecego świata ustępuje walce o ciało każde – jego autonomię, w której nie ma miejsca na różnicowanie. Ciało pączkuje i rozrasta się, szukając drogi wyjścia z klatki, jaką jest technologia, przedłużenie zmysłów.

W magmie materii występujemy jako organizmy zdane na swoją tymczasowość, kolorową, wieloznaczną, opętaną wizualnością, opartą na ważkich przesłankach kierujących nas ku duchowości spod znaku slimpunk. Formy artystyczne zmierzają ku rozpadowi, w poszukiwaniu nowych treści i sposobów wyrażania tego, co wydaje się niewyrażalne. Wyłaniają się z magmy. Inspirację dla artystek stanowi pojęcie ektoplazmy, w pseudonauce nazwa nadana hipotetycznej formie gęstej bio-energii wydzielanej przez żywe organizmy. Według innych wyjaśnień nienaukowych jest to materiał, z którego składają się duchy. Podczas seansów spirytystycznych wydzielają ją niektóre media.

W malarstwie Ewy Żuchnik magma jest formą, czarno-białe koła i elipsy stanowią malarskie obiekty, na których zastygła masa farby jest uformowana w chaotycznych impastach. Rysunki i kolaże Magdy Sawickiej powstają na kanwie inspiracji literaturą (Charles Bukowski, Allen Ginsberg), ale zawierają też odniesienia do wizualności oswojonej na blogach (vide: androgyniczne postaci, brokat, kosmos, dziewczęca kobiecość) i tekstów wyjętych wprost z podwórka. U Małgorzaty Łojko mamy zaś do czynienia z rozrastającymi się i pączkującymi organicznymi formami, które artystka powołuje do życia w pędzie multiplikacji, w procesie produkcji opartej na żmudnej manufakturze.

Wystawa „Z magmy” Magdalena Sawicka (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Z magmy” Magdalena Sawicka (źródło: materiał prasowy organizatora)

Małgorzata Łojko – ukończyła (2009) Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, kierunek: rzeźba. Tworzy instalacje w przestrzeni, zajmuje się sztuką organiczną, powiązaną z ekologią.

Magdalena Sawicka (1990) – pochodzi z Lublina. Obecnie studentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką warsztatową, malarstwem.

Wybrane wystawy:

  • 2010 Galeria Stop, Festiwal Kody, Lublin
  • 2010 wystawa Szkicowników Wystawa w procesie, Galeria 5A, Kraków
  • 2011 Krótkie Historie – 4 Edycja targów ilustracji i komiksu alternatywnego, Poznań
  • 2012 udział w wystawie Grafika Roku

 Ewa Żuchnik (1986) – studentka ASP we Wrocławiu, przygotowuje dyplom w pracowni prof. Piotra Błażejewskiego. Tworzy ekspresyjne czarno-białe obrazy i instalacje. Prezentowała swoje prace w Czarnym Neseserze (BWA Design) i w MWW (Woliery).

22 marca – 16 kwietnia
Galeria CK Agora
ul. Serbska 5a
Wrocław

Dodaj komentarz