• 2012-03-01

Wildlife Photographer of the Year 2011 w Szczecinie

Od 2 marca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie będzie można oglądać wystawę zwycięskich prac z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2011. Konkurs został zorganizowany przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Fot. C. David Fettes, „Rozlewisko hipopotamów”, Wielka Brytania (źródło: materiał prasowy)

Fot. C. David Fettes, „Rozlewisko hipopotamów”, Wielka Brytania (źródło: materiał prasowy)

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz dziesiąty z rzędu w Polsce. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 15 kategoriach oraz w 2 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 40 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4,3 tys. autorów z 96 krajów.

Celem przyświęcającym organizatorom konkursu i wystawy jest inspirowanie coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawienie zgromadzonych zdjęć ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzenie w nich dbałość o jej przyszłość. Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą liczbę widzów.

Życie to także wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu, może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Także dzięki temu wystawa ma ogromny walor edukacyjny. Ukazuje nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudza w nas chęć dbałości o jej jakość w przyszłości.

Fot. C. Klaus Echle, „Zaufanie”, Niemcy (źródło: materiał prasowy)

Fot. C. Klaus Echle, „Zaufanie”, Niemcy (źródło: materiał prasowy)

Po raz kolejny w historii wystawy, znajdują się na niej zdjęcia – dwa – wykonane przez polskich fotografów, w tym praca, która uznana została za najlepszą w kategoriach młodzieżowych.

Wystawa w 2012 roku trafi w Polsce do 12 miast. Szczecin jest w tym łańcuchu ogniwem trzecim, a dopiero później zobaczą ją mieszkańcy m.in. Bydgoszczy, Warszawy, Łodzi i Wrocławia.

Kuratorka: Krystyna Milewska (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
Organizatorzy: Agencja Zegart, Muzeum Narodowe w Szczecinie
Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Środowiska

Wernisaż: 2 marca, godz. 18.00
Wystawa potrwa do: 28 marca
Gmach Główny Muzeum Narodowego
ul. Wały Chrobrego 3
Szczecin

Dodaj komentarz