• 2012-03-01

Rekolekcje Filmowe Nieobowiązkowe: Podróż na Wschód w MCK Sokół

2 marca 2012 r. o godz. 18.00 w Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu odbędzie się seans filmu Podróż na Wschód i spotkanie z jego reżyserem – muzykiem Tomaszem Budzyńskim. Spotkanie będzie połączone z promocją jego autobiograficznej książki Soul Side Story.

Film „Podróż na Wschód” Tomasza Budzyńskiego (źródło: materiał prasowy organizatora)

Film „Podróż na Wschód” Tomasza Budzyńskiego (źródło: materiał prasowy organizatora)

Podróż na Wschód – reżyserski debiut Tomasza Budzyńskiego, zrealizowany z Łukaszem Jankowskim, budową przypomina piosenkę. Rolę zwrotek pełnią tu przygody kolejarzy, które przeplatane są stałym refrenem śpiewanym przez zespół Armia. Zaczerpnięte z różnych płyt kawałki zmieniają cel wyprawy – zamiast na tytułowy Wschód – zabierają widzów w podróż po twórczości zespołu.

Scenariusz filmu powstał w oparciu o nowelę Stefana Grabińskiego Maszynista Grot. Ścieżka dźwiękowa zawiera 15 utworów wykonywanych przez Armię oraz Gerarda Nowaka. Premiera Podróży na Wschód miała miejsce podczas 11. Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Tomasz Budzyński
Urodził się w 1962 roku w Tarnobrzegu. Wokalista, kompozytor, poeta, malarz. Wokalista kultowego zespołu Siekiera. W 1985 roku wraz z Robertem Brylewskim i filozofem Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, w którym jest wokalistą i liderem do dziś. Ma w swoim dorobku ponad 20 płyt. Mówi jednak, że przede wszystkim jest malarzem. W 2011 roku zadebiutował jako reżyser oraz pisarz.

Książka Soul Side Story to literacka i poetycka autobiografia. Pierwsze spotkanie autorskie poprowadził Andrzej Stasiuk w listopadzie na Międzynarodowym Festiwalu Literackim Conrad 2011 w Krakowie. Tomasz Budzyński został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, brązowym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

3 marca, godz. 18.00
Małopolskie Centrum Kultury Sokół
ul. Długosza 3
Nowy Sącz

Dodaj komentarz