• 2012-03-01

Nic nie jest takie jak mówią w Galerii Bielskiej BWA

8 marca 2012 r. o godz. 18.00 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej odbędzie się wernisaż wystawy Nic nie jest takie jak mówią Agaty Zbylut. Wystawa trwać będzie do 29 marca. Nic nie jest takie jak mówią to najnowszy projekt artystki, która w swej twórczości podejmuje problematykę feministyczną w kontekście spraw codziennych i potocznego doświadczenia.

Wystawa „Nic nie jest takie jak mówią” Agaty Zbylut (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Nic nie jest takie jak mówią” Agaty Zbylut (źródło: materiał prasowy organizatora)

Multimedialna wystawa, w której obiekty zestawione są z projekcjami wideo, dotyka idei marzenia, nadziei i jej braku. W realizacjach tych bohaterami są nie tylko ludzie, ale także psy. Pokazane one zostają w momentach przełomowych – tak jak Łajka, która jest przygotowywana do swojej ostatniej podróży w kosmos, czy Blondi – ukochana suka Hitlera, która zginęła z jego rąk w bunkrze wraz z Ewą Braun.

Bohaterem projektu są również ludzie, tak jak wspomniana już Ewa Braun, szybujący w przestworzach na krześle ogrodowym Larry Walters czy jedyna współczesna postać – pani Helenka, sąsiadka spędzająca czas na spoglądaniu przez okno na podwórze studnię.

Wystawa „Nic nie jest takie jak mówią” Agaty Zbylut (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Nic nie jest takie jak mówią” Agaty Zbylut (źródło: materiał prasowy organizatora)

Agata Zbylut – w latach 1993-1999 roku studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze, obroniła dyplom w Pracowni Rysunku i Intermediów. W 2008 roku uzyskała tytuł doktora sztuk użytkowych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2008 roku jest adiunktem w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, a od roku 2010 pracuje jako adiunkt w Katedrze Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Fotografii.

W latach 2000-2005 była kuratorką Galerii Amfilada w Szczecinie. Od 2004 roku jest prezesem Stowarzyszenia Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg (2007, 2009, 2011). W latach 2009-2010 koordynatorka powstającego centrum sztuki współczesnej Trafostacja Sztuki Szczecin.
W 2005 została odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Twórczość artystyczną rozpoczęła w 1995 roku, uczestniczy w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Niemczech, na Białorusi, w Rosji, Francji i USA. W ostatnich latach przedstawiła indywidualne projekty: Bohaterki są zmęczone (Art Cube, Greifswald, Niemcy 2011), W sztuce marzenia się spełniają, ale nie wszystkim (Muzeum Narodowe w Szczecinie, 2009; Galeria XX1, Mazowieckie Centrum Kultury, 2010).

wernisaż wystawy: 8 marca, godz. 18.00
wystawa: 9 – 29 marca

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz