• 2012-03-01

Badania okresowe w Piekarni Cichej Kobiety

Od 5 marca 2012 roku w Piekarni Cichej Kobiety w Zielonej Górze będzie można oglądać wystawę komiksu Martyny Krutulskiej-Krechowicz Badania okresowe. Organizatorem wystawy jest Galeria Twórców Galera.

Martyna Krutulska-Krechowicz, „Estetka” (źródło: materiał prasowy)

Martyna Krutulska-Krechowicz, „Estetka” (źródło: materiał prasowy)

Badania okresowe, to druga wystawa indywidualna Martyny Krutulskiej-Krechowicz, na której prezentowane będą jej prace rodem z Niecodziennika.

Album ten jest zapisem spostrzeżeń i rzeczywistości otaczającej autorkę. Cytowane sytuacje mają miejsce, nie są stworzone tylko i wyłącznie na potrzeby rysunków. Dodatkowo sytuacje te są na tyle uniwersalne, że mogłyby dotyczyć wielu innych osób, nie tylko tych narysowanych. Niecodziennik zawiera ciekawostki, które mogłyby nas dotyczyć, ale których w codziennym pędzie często już niedostrzegany.

Tytuł wystawy jest nawiązaniem do męskiego wytłumaczenia niezrozumiałych kobiecych zachowań, które autorka opisuje, ilustruje i bada. Oczywiście jest to kobiecy komentarz, kobiece spojrzenie, jednak ciężko byłoby oczekiwać innego, skoro autorka kobietą jest właśnie. I tej szeroko pojętej kobiecości poświęca swoją uwagę.

Martyna Krutulska-Krechowicz jest rodowitą Zielonogórzanką. W 2009 obroniła dyplom magisterski z Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Na komiks – jak sama mówi – natknęła się przypadkiem. W 2004 roku przejęła Grupę Grafiki Komiksowej w ZOK Amfiteatr i od tego się zaczęło. Prowadziła spotkania Grupy przez kolejnych 5 lat. Komiks stał się jej naturalnie bliski. Rysowanie zaczęło być codziennym rytuałem, metodą na skomentowanie i odreagowanie rzeczywistości. Pod koniec 2010 roku, namówiona przez koleżankę (którą od tej pory żartobliwie nazywa swoją kuratorką) przestała rysować do szuflady.

Kuratorem wydarzenia jest Igor Myszkiewicz
Wernisaż: 5 marca, godz. 19.00
Wystawa potrwa do końca marca
Piekarni Cichej Kobiety
ul. Fabryczna 13
Zielona Góra

Dodaj komentarz