• 2012-02-29

Duchy dni Dariusza Suski w księgarniach

1 marca 2012 roku w siedzibie Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy we Wrocławiu odbędzie się oficjalna premiera książki Dariusza Suski Duchy dni, wydana nakładem Biura Literackiego.  Autor weźmie udział w premierze.

Dariusz Suska, „Duchy dni”, okładka: Artur Burszta (źródło: materiał prasowy)

Dariusz Suska, „Duchy dni”, okładka: Artur Burszta (źródło: materiał prasowy)

Duchy dni Dariusza Suski to pierwszy po siedmioletniej przerwie nowy tomik dwukrotnego finalisty Nagrody Literackiej Nike (2001, 2005). Tematyka i nastrój książki znacząco odbiegają od tego, do czego autor dotychczas nas przyzwyczaił. W strofach nieregularnej vilanelli pobrzmiewa romantyczny, balladowy ton.

Podmiot liryczny mierzy się tu z czasem i przestrzenią, rzadziej powracając do głównego zagadnienia swojej dotychczasowej twórczości – śmierci.

O książce i swoich wątpliwościach autor powiedział:

Prawdopodobnie odezwał się w niej, silniej niż było to dotąd, fizyk, którym w końcu jestem, a którego zepchnąłem kiedyś na boczny tor.

Jednocześnie podkreślił nostalgiczne zabarwienie całego tomu:

W Duchach dni jest trochę melancholii i sporo zwykłego żalu, że w tej zabawie nie będzie się już uczestniczyło na takich prawach jak dawniej, w każdym razie autor już raczej nie.

Po ukazaniu się Czystej ziemi Agnieszka Wolny-Hamkało pisała:

Wiersze Suski nie nudzą się, czytane ponownie dostarczają tej samej przyjemności. Rozśmieszają i niepokoją. To wiersze-filmy, tak sugestywne, że wyświetlają pod powiekami obrazy chłopięcej mitologii

Dariusz Suska (1968) urodził się w Złotoryi. Skończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Opublikował tomiki Rzeczy, które były światem (1992), DB 6160221 (1998), Wszyscy nasi drodzy zakopani (2000), Cała w piachu (2004), oraz w Biurze Literackim zbiór wierszy z poprzednich książek Czysta ziemia (1998-2008).

Premiera odbędzie się: 1 marca, godz. 18.00
Siedziba Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy
Przejście Garncarskie 2
Wrocław

Dodaj komentarz