• 2012-02-28

Kwiaty Szymona Barna w Galerii Kawiarnia w Łodzi

Od 1 marca 2012 roku w Galerii Kawiarnia w Łódzkim Domu Kultury będzie można oglądać wystawę fotografii Szymona Barna Kwiaty, uśmiech przyrody.

Fot. Szymon Barna (źródło: materiał prasowy)

Fot. Szymon Barna (źródło: materiał prasowy)

Szybkie tempo współczesnego życia nie pozostawia zbyt wiele czasu na rozglądanie się w świecie przyrody. Pomimo to, podświadomie dążymy do obcowania z nią i bynajmniej nie o sposoby realizacji tego kontaktu tu chodzi. Jest ich bowiem tyle, ile różnych osobowości. Dla jednych są to dalekie podróże, dla innych spacer do parku. Niezależnie od tego, u podstaw naszej fascynacji przyrodą leży jej doskonałość, idealna harmonia, mnogość form, kształtów, barw i wrażeń zmysłowych.

[…]Są ludzie obdarzeni umiejętnością i wolą dostrzegania w przyrodzie tego, na co większość z nas nie zwraca uwagi. Należą do nich zarówno wielcy artyści, jak i skromni ludzie ogarnięci pasją. Jedni i drudzy czują nieodpartą potrzebę artystycznego wyrażenia swoich spostrzeżeń i doznań. Czynią to z wiarą, że ich twórczość, jeśli nie od razu, to kiedyś stanie się dla innych przedmiotem zainteresowania, może nawet powodem do głębszych refleksji. W przyrodzie kwiaty odgrywają wyjątkową rolę. Uznawane są za symbol jej piękna i doskonałości. […] Wyzwalają w człowieku najwyższe doznania estetyczne. Posiadają energię, którą w umiejętny sposób można wykorzystać do pokonywania życiowych problemów. […] Nic też dziwnego, że motyw kwiatu zostawił trwały ślad w poezji, malarstwie, a także w fotografii artystycznej.

Wydaje się, że poglądy te bliskie są również autorowi wystawy. Wielokrotnie dawał temu wyraz poprzez fotografowanie, głównie pejzaży. Dlaczego tym razem sięgnął po tematykę kwiatów uznawaną powszechnie za dość banalną? Może dlatego, że są źródłem pozytywnej energii, może z uwagi na nowy, odmienny pomysł ich postrzegania i przedstawiania. A być może zaangażował się w przygotowanie tego autorskiego projektu, z innego, tylko jemu wiadomego powodu.

Fragment tekstu Bożeny Wardzyńskiej do folderu z wystawy

Szymon Barna – geodeta, absolwent Wojskowej Akademii Technicznej oraz podyplomowego studium fotografii naukowej i technicznej przy Uniwersytecie Warszawskim. Ważnym wydarzeniem w jego życiu zawodowym było uczestnictwo w wyprawie naukowej Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen. Tamtejsze środowisko geograficzne było nie tylko przedmiotem badań naukowych, ale też wielką inspiracją do fotografowania.

Fotografia artystyczna, stanowi dopełnienie jego pasji geograficznych, czemu daje wyraz niemal w każdej autorskiej wystawie. Z właściwą sobie wnikliwością obserwuje otoczenie i przy pomocy obiektywu nakreśla własną niepowtarzalną wizję świata, korzystając z ogromnego skarbca motywów i form stworzonych przez człowieka i naturę.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W swoim dorobku ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, które wielokrotnie wyróżnione były nagrodami.

Wernisaż: 1 marca, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 1 kwietnia
Galeria Kawiarnia, Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz