• 2012-02-28

Prezentacja projektu Wieży Kontroli Ruchu Lotniczego w Łodzi

1 marca 2012 roku w klubie Sztuka Architektury w Łodzi, architekt z biura SDA Szcześniak Denier Architekci poprowadzi prezentację projektu Wieży Kontroli Ruchu Lotniczego w Łodzi nominowanego w plebiscycie Polska Architektura 2011.

Projekt Wieży Kontroli Ruchu Lotniczego w Łodzi (źródło: materiał prasowy)

Projekt Wieży Kontroli Ruchu Lotniczego w Łodzi (źródło: materiał prasowy)

Wieża kontroli lotów to jeden z najciekawszych współczesnych budynków, jaki powstał w Łodzi w ostatnich latach. Przemysłowa w wyrazie wieża o bardzo wymagającej funkcji zyskała rzeźbiarską formę.

Budynek stanął pod lasem w połowie pasa startowego, po przeciwnej stronie w stosunku do terminali. Już z daleka ośrodek kontroli ruchu lotniczego wygląda imponująco. Jego połamana bryła składa się z niskiego, dwupiętrowego pawilonu biurowego i wysokiej na 36 metrów właściwej wieży. Jednak nie są to dwa oddzielne elementy. Niska bryła poprzez załamania dachu płynnie przechodzi w wieżę.

Sama wieża jest odchylona od pionu o 10 stopni, tak by jej szczyt z przeszklonym punktem kontroli lotów przybliżyć maksymalnie do pasu startowego. Szara siatka cięto-ciągniona nadaje budynkowi właściwego wyrazu. Bez siatki wieża byłaby zwykłym betonowym trzonem z nasadzonym od góry kubikiem. To stalowa skóra nadała wieży masy i dynamicznego kształtu.

Po wykładzie planowana jest dyskusja.

Wykład odbędzie się 1 marca, godz. 17.30
Klub Sztuka Architektury
ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej – Stacja Muranów)
Łódź

Dodaj komentarz