• 2012-02-28

Minister Pierre’a Schöllera w kinach w kwietniu

20 kwietnia 2012 r. na ekrany polskich kin wejdzie thriller polityczny Minister w reżyserii Pierre’a Schöllera. Film był nominowany do nagród Cezara 2012 we wszystkich dziewięciu kategoriach, został wyróżniony trzema Cezarami w kategorii: Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepszy aktor drugoplanowy i Najlepszy dźwięk. Minister otrzymał również nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2011.

Kadr z filmu „Minister” Pierre'a Schöllera (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Kadr z filmu „Minister” Pierre'a Schöllera (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Premiera filmu w polskich kinach odbędzie się 20 kwietnia. Tego dnia w warszawskim kinie Muranów odbędzie się specjalny premierowy pokaz filmu, który zamknie 3. Przegląd Nowego Kina Francuskiego (13-20 kwietnia, Warszawa i inne miasta w Polsce). Gościem pokazu będzie reżyser filmu Pierre Schöller.

Historia:

Minister transportu – Bertrand Saint-Jean (Olivier Gourmet – Chłopiec na rowerze, Nic do oclenia, Czarna Wenus) budzi się w środku nocy. Dzwoni jego osobista sekretarka. Autobus z dziećmi wpadł do rowu w ośnieżonych Ardenach. Jest kilka śmiertelnych ofiar. Minister nie ma wyjścia, musi jechać na miejsce tragedii, bo tego oczekują od niego wyborcy i media. W świetle kamer współczuje rodzinom ofiar i buduje własny wizerunek medialny.

W ten sposób uruchamia szalony wir nieoczekiwanych zdarzeń, które wymagają szybkich i przemyślanych decyzji. Aby przetrwać w skomplikowanym świecie polityki, trzeba działać strategicznie, bez względu na konsekwencje. Trudno jednak zapomnieć o ludzkich dramatach, śmiertelnej tragedii, politycznych walkach i wszechobecnym kryzysie.

W obłąkanej plątaninie zdarzeń, w których jedna kolizja następuje po drugiej, minister stara się zachować twarz, obronić własne interesy i pozycję. Pomocne okazują się żelazne nerwy, niezłomność i odporność na stres, jednak to nie wszystko, czego wymaga od niego sytuacja. Do jakich innych poświęceń jest jeszcze zdolny? Jak długo utrzyma się na najwyższym szczeblu w polityce, która pożera lojalność, przyjaźnie, zasady i przekonania?

Minister to polityczny thriller ukazujący mechanizmy władzy i polityki. Scenariusz filmu oparty został na dwóch rozbudowanych wątkach: tragedii człowieka, który musi zmierzyć się z logiką wyznaczającą cele i działania rządu oraz historii niestabilnych zakulisowych gier i aliansów, które okazują się silniejsze niż idee głoszone przez polityków na potrzeby mediów.

Stylistyka filmu odzwierciedla fascynację reżysera fotografią, w tym nie tylko polityczną, lecz również prowokacyjno-erotyczną. Pracując nad scenariuszem filmu zgromadził on aż 300 zdjęć polityków, które potem starał się wiernie przenieść na filmowy ekran. Z kolei pierwsza scena filmu, w której główny bohater śni o zagadkowej kobiecie wczołgującej się do paszczy krokodyla, była wzorowana na fotografii The Legend of Virginity Helmuta Newtona.

Kadr z filmu „Minister” Pierre'a Schöllera (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Kadr z filmu „Minister” Pierre'a Schöllera (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Prace nad filmem trwały 7 lat, a na poziomie scenariusza wymagały współpracy z doradcami do spraw politycznych i społecznych. Obsada aktorska filmu jest bardzo zróżnicowana. Grają w nim zarówno uznani aktorzy (Olivier Gourmet), jak i amatorzy, których zatrudnienie wymagało kilkumiesięcznych prób i starań. Koproducentami filmu byli bracia Dardenne.

Minister (L’exercice de l’État aka The Minister)
Francja/Belgia 2011, 112 min
polska premiera: 20 kwietnia

Scenariusz i reżyseria: Pierre Schöller
Zdjęcia: Julien Hirsch
Dźwięk: Julie Brenta
Montaż: Laurence Briaud

Dodaj komentarz