• 2012-02-27

Przejmująca fotografia zza burki w Krakowie

Od 1 marca w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotograficzną W oczach Afganek. Najpierw eksponowana będzie w Instytucie Francuskim, następnie w centrum coworkingu Kompany i kawiarni Cudowne Lata. Partnerem wystawy jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Honorowy patronat nad wystawą objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Ambasada Islamskiej Republiki Afganistanu.

„W oczach Afganek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W oczach Afganek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inicjatorem projektu W oczach Afganek jest paryska organizacja pozarządowa Afghanistan Libre, a jego uczestniczkami – kobiety mieszkające w Afganistanie: w różnym wieku i pochodzące z różnych warstw społecznych. Wszystkie otrzymały aparaty fotograficzne, przy pomocy których miały odsłonić kawałek swojej codzienności. Poruszające, często piękne zdjęcia, opatrzone są komentarzami autorek (w językach: polskim, francuskim i angielskim). Na wystawie pokazanych zostanie 30 wybranych fotografii, które pokazują świat, do którego nie mają szansy dotrzeć fotoreporterzy – autentycznego i widzianego od wewnątrz. Kobieta na zdjęciu z plakatu promującego wystawę siedzi pod murem i je chleb. Podczas wojny straciła wszystkich bliskich i choć przygarnęła ją dalsza rodzina, czuje się niepotrzebna. Często można ją spotkać wędrującą po miasteczku w poszukiwaniu jedzenia.

Wystawa była dotychczas prezentowana podczas Nocy Fotografii 2011 w teatrze Orange w Paryżu, a następnie zdjęcia pokazano w Reims, Strasburgu, Brukseli i Nowym Jorku. Wernisażom zawsze towarzyszy film z komentarzami samych Afgańczyków, fotoreporterów, a także specjalistów od praw kobiet, antropologii. Tak będzie również podczas oficjalnego otwarcia 8 marca o godz. 18.00 w Instytucie Francuskim w Krakowie.

Harmonogram wystawy:

Od 1 do 10 marca – prezentacja wystawy w Instytucie Francuskim (godz. zwiedzania: 10.00-18.00)
8 marca – wernisaż wystawy godz. 18.00 Instytut Francuski
Od 12 do 26 marca – prezentacja wystawy w Kompany (godz. zwiedzania 10.00–20.00)
Od 27 marca do 20 kwietnia – prezentacja wystawy w kawiarni Cudowne Lata (godz. zwiedzania: 10.00-19.00)

Dodaj komentarz