• 2012-02-27

Polacy nominowani do rumuńskich nagród filmowych

Film Droga na drugą stronę znalazł się wśród nominacji do tegorocznych nagród Gopo, odpowiednika francuskich Cezarów, ogłoszonych przez Stowarzyszenie Promocji Rumuńskiego Filmu. Doceniono twórców rumuńsko-polskiej koprodukcji – autora muzyki do filmu, Piotra Dziubka oraz odpowiedzialnych za dźwięk – Piotra Witkowskiego i Sebastiana Włodarczyka z Alvernia Studios. Sam dokument w reżyserii Anci Damian otrzymał zaś nominację w kategorii najlepszy film.

Droga na drugą stronę, która w grudniu gościła w polskich kinach, to jedyna w swoim rodzaju hybryda animacji, dokumentu i fikcji skupiona wokół autentycznych wydarzeń z lat 2007 – 2008. Opowiada historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie, w proteście przeciwko wątpliwym przesłankom jego zatrzymania.

Udział Polaków w powstawaniu filmu był znaczny – Piotr Dziubek, kompozytor, akordeonista i pianista skomponował muzykę, a udźwiękowieniem produkcji zajęli się inżynierowie dźwięku z Alvernia Studios – Piotr Witkowski i Sebastian Włodarczyk.

Warstwa dźwiękowa filmu Droga na drugą stronę ma szczególne znaczenie, bo narracja prowadzona jest z offu przez nieżyjącego już głównego bohatera. Dlatego zarówno reżyser filmu, jak i nam, bardzo zależało na właściwym – szczegółowym i realistycznym – oddaniu w warstwie dźwiękowej tego subiektywnego aspektu opowiadanej historii – mówi Sebastian Włodarczyk, z wytwórni Alvernia Studios.

Polskim producentem i dystrybutorem animowanego dokumentu jest Fundacja Magellana i Arkadiusz Wojnarowski, a film powstał przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Premiera DVD Drogi na drugą stronę została wyznaczona na kwiecień.

Nagrody Gopo – odpowiednik polskich Orłów czy francuskich Cezarów, są przyznawane od 2007 roku. Nazwa pochodzi od nazwiska Iana Popescu-Gopo, reżysera i założyciela rumuńskiej szkoły animacji. Nominacje zostały przyznane przez 11 osobowe jury, a zwycięzców wyłoni głosowanie przeprowadzone wśród 400 filmowców i przedstawicieli rumuńskiego przemysłu filmowego. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 23 marca w Bukareszcie.

Dodaj komentarz