Festiwalowe książki artystyczne w Tarnowie

Od 2 marca 2012 roku w BWA Galeria Miejska w Tarnowie będzie można oglądać wystawę książek artystycznych 9. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki zatytułowaną Korespodencja.

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki, praca konkursowa (źródło: materiał prasowy)

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki, praca konkursowa (źródło: materiał prasowy)

Już po raz dziewiąty został zorganizowany Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki, tym razem pod hasłem Korespondencja. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu artystów z całego świata, którzy w autorski sposób interpretują temat Festiwalu. Festiwalowe jury (prof. Ewa Latkowska, prof. Włodzimierz Szymański, Jadwiga Tryzno, Marek Gajewski, Radosław Nowakowski, Alicja Słowikowska, Ania Gilmore) do konkursu zakwalifikowało 25 autorów, a 7 stycznia 2012 roku – podczas wernisażu w Płockiej Galerii Sztuki – został ogłoszony werdykt. Dwie pierwsze nagrody przypadły Susan Johanknecht (książka) i Renacie Pacyna (obiekt). Drugie nagrody jury przyznało Grażynie Brylewskiej oraz Pameli Paulsrud, a trzecie: Magdalenie Haras, Maciejowi Jabłońskiemu i Peggy Johnston.

Heloiza. Ubrana, odsłonięta Renaty Pacyny jest pracą zainspirowaną listami Heloizy do Piotra Abelarda. Książką jest lniana suknia z wszytymi pod przednią, wierzchnią warstwą listami nadrukowanymi na jedwabne bryty. Zamieszczone listy, to fragmenty listu Abelarda do przyjaciela, opisującego historię związku Abelarda i Heloizy oraz dwa listy Heloizy do Abelarda, które napisała pod wpływem Listu Abelarda do przyjaciela, a które stały się początkiem ich trwającej do końca życia korespondencji. Suknia może kojarzyć się ze strojem zakonnym (całkowite zakrycie ciała) lub z bielizną (kolor i transparentność tkaniny). Rys szaleństwa tworzą zbyt długie rękawy i troczki na plecach. Zupełnie inna jest praca Susan Johanknecht Subtext Localities, czyli ręcznie szyta książka, z oryginalnym tekstem autorstwa autorki, drukowanym cyfrowo na papierze żeberkowym.

W tarnowskiej Galerii Miejskiej będzie można obejrzeć wszystkie festiwalowe prace. Od Płocka, gdzie miał miejsce premierowy wernisaż wystawa rozpoczyna swoją trzyletnią podróż. Odwiedzi renomowane galerie, biblioteki i muzea w 25 miastach, m.in. Katowicach, Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Lublinie i Gdańsku. Patronat Honorowy nad imprezą objął Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal Sztuki Książki w każdym miejscu będzie miał odmienny charakter, ekspozycje opracowuje kurator i organizator festiwalu w danym mieście, w porozumieniu z kuratorem generalnym, którym jest Alicja Słowikowska. Jak podkreśla Alicja Słowikowska, każda praca to indywidualna wypowiedź artysty nieograniczona komercją. Forma wypowiedzi jest dowolna, podobnie jak źródło inspiracji. Korespondencją są pamiętniki, listy, ale także wszelkiego rodzaju wymiana myśli czy informacji, doświadczeń, uczuć, stwarzająca określoną relację między korespondującymi. Korespondencja ciał, dusz, umysłów. Korespondencja sztuk. Korespondencja rzeczy i zjawisk – informuje Alicja Słowikowska.

Każdy artysta mógł przesłać do trzech prac, ale zdarzało się, że wizja artystyczna konkursowej książki składała się z trzech elementów. Przykładem jest instalacja Artura Krajewskiego Kultura. Sztuka. Dzieło, którą tworzą trzy… trumny. U Teodora Ajdera japońską maskę tworzą okładki 30 książek, z których każda skrywa listy, czyli formą korespondencji są nie tylko okładki, ale i zawarta między nimi treść. Praca Barbary de Brunhoff to ciekawa interpretacja wydarzeń poprzedzających wybuch powstania styczniowego.

Porównuję książkę artysty do teatru. Aktor jest ważny, przyciąga uwagę przekazywany przez niego tekst, ale też ważna jest jego interpretacja, tembr głosu. Poza tym zachwyca nas cała oprawa sceniczna: światła, scenografia, kostiumy. Podobnie jest z książką.

uważa Alicja Słowikowska

Sztuka Książki jest cyklicznym projektem promującym wszelką działalność w zakresie książki niekonwencjonalnej: od instalacji i obiektów książkowych, przez unikaty, książki autorskie i artystyczne, wydawnictwa eksperymentalne i niskonakładowe. Głównym elementem projektu jest wystawa, na którą składają się dzieła biorące udział w konkursie, jak i dzieła autorów imiennie zaproszonych przez organizatorów.

Już od 18 lat promujemy Sztukę Książki. I te 18 lat przyniosło bezcenne wartości, przede wszystkim przyjaźnie, które żyją na całym świecie. Tworzymy międzynarodową rodzinę.

podkreśla Słowikowska

Do tej pory, we wszystkich ośmiu edycjach, było zorganizowanych 180 wystaw, wydanych kilkanaście różnych katalogów, specjalny folder informacyjny z okazji pięciolecia, plakaty, pocztówki.

Jurorzy 9. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki: prof. Ewa Latkowska, prof. Włodzimierz Szymański, Jadwiga Tryzno, Marek Gajewski, Radosław Nowakowski, Alicja Słowikowska, Ania Gilmore.

Kuratorzy wystawy: Alicja Słowikowska oraz Jadwiga Tryzno

Oprowadzanie po wystawie 4 marca, godz. 15.00
Warsztaty książki artystycznej Podróż: 21 marca, godz. 18.00
Prowadzenie: Anna Śliwińska-Kukla

Wernisaż: 2 marca, godz. 18.30
Wystawa potrwa do: 28 marca
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska
Plac Dworcowy 4
Tarnów

Dodaj komentarz