Andrzej Kreutz Majewski (1034-2011) – wspomnienie. Dialog Majewski – Dejmek

28 lutego 2012 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Łodzi zostanie otwarta wystawa czasowa Andrzej Kreutz Majewski (1034-2011) – wspomnienie. Dialog Majewski – Dejmek. Ekspozycja została przygotowana w pierwszą rocznicę śmierci wybitnego scenografa i malarza – Andrzeja Kreutz Majewskiego – jednej z ważniejszych osobowości artystycznych, znakomitego artysty, cieszącego się sławą nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

„Andrzej Kreutz Majewski (1034-2011) – wspomnienie. Dialog Majewski – Dejmek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Andrzej Kreutz Majewski (1034-2011) – wspomnienie. Dialog Majewski – Dejmek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaakcentowana została współpraca Andrzeja Kreutz Majewskiego z Kazimierzem Dejmkiem. Łódzka publiczność miała okazję obejrzeć tylko pięć wspólnych realizacji artystycznego tandemu – Henryk VI na łowach (Teatr Wielki w Łodzi, prem. 29 I 1972), Zaczarowany flet (Teatr Wielki w Łodzi, prem. 3 marca 1973), Operetka (Teatr Nowy w Łodzi, prem. 13 kwietnia 1975), Garbus, (Teatr Nowy w Łodzi, prem. 14 grudnia 1975), Zwłoka, (Teatr Nowy w Łodzi, prem. 9 kwietnia 1978) – wszystkie zostały udokumentowane na ekspozycji.

Wystawa spełnia także edukacyjną funkcję poprzez ukazanie procesu pracy nad scenografią, od pomysłu, przez szkice, projekty koncepcyjne, projekty wstępne, detale, aż do finalnego dzieła.

Andrzej Kreutz Majewski przez blisko 40 lat pełnił funkcję naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie. Stworzył ponad 300 scenografii teatralnych i operowych. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, m.in. Augustem Everdingiem, Aleksandrem Bardinim, Kazimierzem Dejmkiem, Jerzym Grzegorzewskim oraz dyrygentami, m.in. Georgem Soltim, Herbertem von Karajanem, Karlem Böhmem, Zubinem Mehtą i Robertem Satanowskin. Jego scenografie podziwiała publiczność renomowanych teatrów świata w: Amsterdamie, Ankarze, Atenach, Barcelonie, Berlinie, Bonn, Buenos Aires, Buffalo, Detroit, Dortmundzie, Essen, Meksyku, Monachium, Moskwie, Nowym Jorku, Oslo, Paryżu, i wielu innych. Za swój dorobek artystyczny był wielokrotnie odznaczany, m.in. orderem Gloria Artis, otrzymał także Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie scenografii.

Andrzej Kreutz Majewski był także malarzem – jego prace były wystawiane na licznych wystawach w wielu krajach, m.in. reprezentował Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 1986 roku. Duży zbiór jego prac znajduje się w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

28 lutego, godz. 18.00
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz