• 2012-02-25

Wystawa jubileuszowa Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach

Od 24 lutego 2012 roku w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach będzie można oglądać wystawę jubileuszową Związku Polskich Artystów Plastyków Dni, miesiące, lata…

Wystawa jubileuszowa ZPAP, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice, zaproszenie (źródło: materiał prasowy)

Wystawa jubileuszowa ZPAP, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice, zaproszenie (źródło: materiał prasowy)

Gdzie jest początek naszej historii? Czy można określić kiedy nastąpił ten jeden kluczowy moment w czasie, który dał impuls do powstania Katowickiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków? Kto powiedział: zróbmy to? ilu w tym momencie podchwyciło tę myśl i jak zaczęła się historia?

Wśród prezentowanych na wystawie prac nieżyjących twórców z katowickiego środowiska niewątpliwie są i dzieła tych, o których pytamy. Reszta poszła za nimi tworząc związek artystów, który przetrwał na Śląsku 65 lat. Kilometry zamalowanego płótna, hektary odbitych grafik, tony zużytej gliny. Tak być może mierzyłby twórczość przez sześć i pół godziny dyskusji o sztuce, mnóstwo zapisków, artykułów, polemik, zachwyt czy choć uznanie publiczności są prawdziwą miarą dokonań środowiska. Dziś na wystawie spotykamy tych, którzy odeszli pozostawiając nam twórczą schedę i tych, którzy ją przyjęli i przekształcają w nowy, współczesny obraz.

Klamra czasowa była tym motywem, który jawił się nam, gdy wymyślaliśmy tę wystawę. W nią spięte są dni, miesiące, lata twórczej drogi skupionych w Katowickim Okręgu ZPAP setek działających na Śląsku artystów. Zaczęło się tuż po wojnie i trwa do dzisiaj – od Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Katowickiego Okręgu ZPAP po ostatnie prezentacje Pracz Roku.

Kuratorzy: Katarzyna Gawrych-Olender, Adam Dutkiewicz

Wernisaż: 24 lutego, godz. 18.00
Wystawa potrwa do: 27 marca
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Aleja W. Korfantego 6
Katowice

Dodaj komentarz