• 2012-02-24

Multimedialna podróż w Muzeum Narodowym w Krakowie

Do lipca 2012 roku w Muzeum narodowym w Krakowie potrwa projekt Nokia zbliża do sztuki, w ramach którego wszyscy odwiedzający Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum, będą mogli w niecodzienny sposób pozyskać dodatkowe informacje, zdjęcia, nagrania i filmy.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku to jedna z najobszerniejszych muzealnych ekspozycji współczesnej sztuki polskiej. Na powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych znajdują się wybitne dzieła powstałe w okresie od końca XIX stulecia do dziś. Zobaczyć tu można prace klasyków: Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Witkacego, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, ale i aktualnie tworzących artystów: Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala czy Marcina Maciejowskiego.

By przybliżyć zwiedzającym dzieła, idee, które za nimi stoją, oraz sylwetki ich twórców, przy dwudziestu z nich umieszczone zostały specjalne znaczniki, tzw. tagi. Dzięki nim goście, którzy bezpłatnie wypożyczą przy wejściu na wystawę telefon Nokia C7 z technologią NFC (ang. Near Field Communication), będą mogli wysłuchać informacji o obrazach, a także obejrzeć dodatkowe filmy i zdjęcia na ekranie telefonu. Obsługa technologii NFC jest bardzo prosta i nie powinna sprawić kłopotu żadnemu ze zwiedzających. Wystarczy zbliżyć tył telefonu do specjalnego znacznika umieszczonego obok eksponatu, a na ekranie telefonu i w słuchawkach pojawią się przygotowane materiały.

Wśród dzieł opatrzonych tagami NFC są: Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej, Autoportret w białym stroju Jacka Malczewskiego, Infantka V Tadeusza Kantora, Melancholik Wojciecha Weissa.

Cieszymy się, że dzięki współpracy z Muzeum Narodowym zwiedzający będą mogli w innowacyjny sposób poszerzać swoją wiedzę. Ten mariaż sztuki i technologii w jednej z największych galerii sztuki polskiej XX wieku pokazuje, że tak różne od siebie dziedziny są w stanie doskonale ze sobą współgrać. Mamy nadzieję, że pokaże to zwolennikom sztuki, iż najnowsze technologie mogą być świetnym jej uzupełnieniem, natomiast fanom technologii uzmysłowi, jak ważna w życiu jest sztuka.

Marcin Reichman, Project Manager z firmy Nokia Poland.

Chętnie podjęliśmy wyzwanie rozbudowania komentarza do dzieł zgromadzonych w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku o możliwości, jakie daje nowoczesna technologia. Powstał nowatorski, multimedialny przewodnik znacznie rozszerzający tradycyjną prezentację dzieł. Mogliśmy pokazać prace zgromadzone w galerii w ich kontekście historycznym, w odniesieniu do innych dzieł, które stanowiły dla nich źródło inspiracji, dodając filmy, zdjęcia, unikatowe nagrania. Nieograniczeni przez przestrzeń i czas połączyliśmy twórczość artystów współczesnych z dziełami sztuki XIX wieku zgromadzonymi w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Układając zawartość aplikacji staraliśmy się zawsze pokazać artystę – człowieka, kryjącego się za każdą z prac zgromadzonych w Galerii. Chcemy, by dzięki udostępnieniu tego rodzaju nowoczesnego przewodnika, wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku wzbogaciła to, co najistotniejsze, czyli bezpośredni kontakt z dziełem, o możliwość dopowiedzenia związanych z nim treści i kontekstów.

Marek Świca, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych i zbiorów

Gmach Główny Muzeum, w którym znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XX wieku czynny jest od wtorku do soboty w godzinach 10.00-18.00, oraz w niedziele w godzinach 10.00-16.00. W niedzielę wstęp do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku jest bezpłatny.

Dodaj komentarz