O skandalach w sztuce w Galerii Labirynt

24 lutego 2012 roku w Galerii Labirynt w Lublinie odbędzie się wykład Magdaleny Ujmy Skandale w sztuce.

Magdalena Ujma, „Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal”, 2011 (źródło: materiał prasowy)

Magdalena Ujma, „Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal”, 2011 (źródło: materiał prasowy)

Wykład skoncentruje się wokół zagadnienia skandalu w sztuce. Uczestnicy prześledzą zmiany jego rozumienia, możliwe jego definicje, a także przykłady najgłośniejszych i nieoczywistych skandali z historii sztuki i sztuki najnowszej. Zastanowią się także, czemu skandale służą.

Książka Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal (2011)

Książka jest rodzajem wprowadzenia w historię sztuki i sztukę najnowszą. Traktując skandal i skandaliczność jako rodzaj pretekstu, omawia wiele dzieł z różnych epok i obszarów geograficznych. Dzięki niej można wejść w gąszcz wiedzy o sztuce, jej twórcach i jej dziełach. Skandale są tutaj rozumiane przede wszystkim jako przełomy w sztuce, wprowadzanie do niej nowości. Jak pisze wydawca:

Książka (…) przedstawia wydarzenia artystyczne, które przez ludzi współczesnych zostały uznane za skandal, a które miały znaczenie rewolucyjne i przyczyniły się do zmiany sposobu myślenia i przedstawiania pewnych tematów, koncepcji.

Magdalena Ujma (ur. 1967) – krytyczka sztuki i kuratorka. Studiowała historię sztuki i zarządzanie instytucjami kultury. Publikuje od 1993 roku. Należała do redakcji Kwartalnika Literackiego Kresy. Pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, obecnie – w krakowskim Bunkrze Sztuki. Zrealizowała ponad 40 wystaw, w tym: Boys poświęconą obrazom męskości w polskiej sztuce współczesnej (2005, razem z Joanną Zielińską) czy cykl Transkultura poświęcony obcym w zglobalizowanym świecie (2006-2008, razem z Anną Smolak), Przekleństwa wyobraźni o fascynacji surrealizmem w najnowszej sztuce w Polsce (2010, razem z Karoliną Bujnowicz), a ostatnio NADZWYCZAJ(NIE)UDANE DZIEŁO Elżbiety Jabłońskiej (BWA w Olsztynie i Bunkier Sztuki, 2011) i Próba rozmowy. He Chengyao i Elżbieta Jabłońska (Galeria Labirynt w Lublinie, 2011). Najnowszy tekst jej autorstwa to przekrojowy esej poświęcony sytuacji artystek polskich w latach 90. XX wieku – do książki Artystki polskie, wydanej przez WSPWN (2011). Opublikowała książkę Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal (WSPWN, 2011).

Wykład odbędzie się: 24 lutego, godz. 19.00
Galeria Labirynt
ul. Grodzka 5a
Lublin

Dodaj komentarz