A, nie z Zielonego Wzgórza w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu

24, 25 i 26 lutego 2012 roku na deskach Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu wystawiania będzie sztuka pt. A, nie z Zielonego Wzgórzaw reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej.

„A, nie z zielonego wzgórza”, reż. Katarzyna Raduszyńska, fot. Bartłomiej Sowa

„A, nie z zielonego wzgórza”, reż. Katarzyna Raduszyńska, fot. Bartłomiej Sowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do rodzinnego miasteczka przyjeżdża 30-letnia Ania ze Świebodzic, aby ostatecznie pożegnać przeszłość. W tej podróży towarzyszy jej bohaterka dziecięcej wyobraźni – Ania z Zielonego Wzgórza. Idylliczny obraz wchodzenia w dorosłość, obiecany nam przez Lucy Maud Montgomery zostaje skonfrontowany z rzeczywistością dziewczęcego pokoju, gdzieś, na śląskiej prowincji. Z odkurzanych po raz ostatni kątów rodzinnego domu, wyłaniają się bohaterki dzieciństwa – matka, najlepsza przyjaciółka, sąsiadki – kobiety pogrążone w permanentnym oczekiwaniu: na to, aż wyrośnie ciasto, na to, kiedy mąż wróci z pracy, na to, kiedy przybędzie wielka, dozgonna, solennie obiecana przez Lucy M. Montgomery na kartach powieści, miłość.

Autorka cyklu o Ani stworzyła piękny projekt: instrukcję obsługi życia przeznaczoną dla młodych dziewcząt, w której opisała lepszą, krzepiącą, naiwną i zakłamaną wizję własnego życia. Autoterapia? A może po prostu wdzięczne marzenie, obietnica złożona pokoleniom czytelniczek? Obietnica, którą wzięły sobie do serca jako małe dziewczynki, a która została wykpiona przez rzeczywistość, którą spotkały wchodząc w dorosłe życie.

Tekst – Małgorzata Głuchowska, Katarzyna Raduszyńska
Dramaturgia – Małgorzata Głuchowska
Reżyseria – Katarzyna Raduszyńska

24, 25, 26 lutego – godz. 18.00, Duża Scena
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego
pl. Teatralny 1
Wałbrzych

Dodaj komentarz