Patrycjat toruński w czasach Mikołaja Kopernika

Od 17 lutego 2012 roku w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu można oglądać wystawę Patrycjat toruński w czasach Mikołaja Kopernika.

Patrycjat toruński w czasach Mikołaja Kopernika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrycjat toruński w czasach Mikołaja Kopernika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Patrycjat toruński w czasach Mikołaja Kopernika jest kontynuacją problematyki rozpoczętej podczas wystawy Rodzina Kopernika. Tym razem poza mieszczańskimi rodami Koperników i Watzenrodów wystawa opowie o najważniejszych rodzinach patrycjatu toruńskiego.

Wśród ludności XV- i XVI-wiecznego Torunia wyróżniała się grupa patrycjatu. Była to grupa społeczna, która miała największy wpływ na władzę w mieście, dominowała w radzie miejskiej, żyła głównie z handlu, zwłaszcza zbożem spławianym do Gdańska, oraz z importu towarów spożywczych, np. ryb, soli. Lokowała kapitały w okolicznych wsiach i folwarkach, nabywała nieruchomości w mieście oraz nawiązywała korzystne więzy poprzez małżeństwa, które ułatwiały piastowanie stanowisk w ławie i radzie miejskiej.

Ta stosunkowo nieliczna elita władzy liczyła w pierwszej połowie XVI wieku około 38 silnie ze sobą spokrewnionych rodzin związanych z radą oraz około 59 rodzin związanych z ławą. Można założyć, że miastem w ówczesnym okresie rządziła elitarna grupa stanowiąca nie więcej niż sto rodzin. Około połowy XV wieku nastąpił proces wymiany wpływowych rodzin związanych z radą miejską. Stare rody wygasały, raciły na znaczeniu (np. rodziny: vom Loe, Reusopp, Theudenkus, vom Wege, Watzenrode), jednocześnie nowym zjawiskiem był napływ kilkunastu nowych niemieckich rodzin kupieckich (np. Krüger, Beutel, Seus, Esken, Koye, Stroband).

Opowieść o patrycjacie toruńskim odbiorca będzie miał możliwość skonfrontować z tłem odnoszącym się do przełomu czasów późnego gotyku i renesansu. Widz zapozna się z wieloma artefaktami kultury materialnej, z czasów młodości Kopernika, czyli z późnogotyckimi zabytkami pochodzącymi z wykopalisk z terenu staromiejskiego Torunia.

Wystawa czynna od 17 lutego do 15 kwietnia
Dom Mikołaja Kopernika
Kuratorzy: Magdalena Dembek, Michał Kłosiński
Aranżacja plastyczna: Tomasz Pietrzyk

Dodaj komentarz