• 2012-02-21

Książka dla dzieci Jak zrobić film?

W marcu 2012 roku wydawnictwo Film Pro wprowadzi na polski rynek książkę dla dzieci Jak zrobić film?, którą patronatem objęły Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Autorem książki jest reżyser filmowy i telewizyjny – Radivoje Andrić, wielokrotnie nagradzany na festiwalach międzynarodowych za filmy Trzy palmy dla dwóch próżniaków i jednej panienki, Munje!, Jak dorosnę, zostanę kangurem.

Okładka książki „Jak zrobić film?” (źródło: materiał prasowy organizatora)

Okładka książki „Jak zrobić film?” (źródło: materiał prasowy organizatora)

Jak zrobić film? ukazała się po raz pierwszy w Serbii w 2007 roku. Książka doczekała się licznych wznowień i tłumaczeń, dzięki którym pojawiła się na rynku anglojęzycznym, indonezyjskim i chińskim.

Formuła książki jest przeznaczona i doskonale przystosowana dla dzieci w przedziale wiekowym 9 – 12 lat. Napisana jest konkretnym i lekkim językiem, a większość pojęć jest wytłumaczona za pomocą humorystycznych i czytelnych ilustracji autorstwa Andrew Vojkovica. W osiemnastu rozdziałach młody czytelnik znajdzie zestaw ćwiczeń oraz poleceń, które pomogą w aktywny sposób rozbudzić wyobraźnię czytelnika i tym samym nauczyć przekazywania własnych pomysłów i emocji w sposób kreatywny.

Zestawy ćwiczeniowe oraz dialogowa forma języka użyta przez autora powinny zachęcić dzieci do wykorzystania przez nich środków audiowizualnych, z którymi się spotykają w życiu codziennym do świadomego analizowania przekazu filmowego.

Zadania do samodzielnego wykonania przez dzieci pozwalają krok po kroku zdobywać umiejętności z zakresu produkcji filmowej. Komponowanie kadru, animacji ujęcia, zmiany punktu widzenia, reżyserii sceny czy montażu sekwencji filmowych nie będą dla dzieci nowością.

Książka Jak zrobić film? wejdzie do dystrybucji w Polsce w marcu 2012, tym samym uzupełniając lukę w dziedzinie edukacji filmowej na polskim rynku wydawniczym. Przedsięwzięcie to nie tylko pomysł na aktywne poznawanie sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży, lecz także inicjatywa kierowana do nauczycieli i wychowawców w celu inicjowania edukacji filmowej w szkołach.

Dodaj komentarz