• 2012-02-21

Festwal Polskich Filmow Kinoteka świętuje 10 rocznicę

8 marca 2012 roku w 3 miastach Wielkiej Brytanii rozpocznie się 10. edycja Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka. Filmy festiwalowe będą wyświetlane w 12 kinach, w tym londyńskich Barbican Centre, Curzon Soho, Prince Charles Cinema, Riverside Studios oraz Everyman Hampstead, a także w salach kinowych galerii narodowej The National Gallery oraz muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern. Poza stolicą pokazy odbędą się także w edynburskim kinie Filmhouse i Queens Film Theatre (QFT) w Belfaście.

Juliette Binoche w filmie „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej (źródło: materiał prasowy organizatora)

Juliette Binoche w filmie „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej (źródło: materiał prasowy organizatora)

Tegoroczny program to mieszanka najlepszego polskiego kina, nowych produkcji i klasycznych obrazów, a także wyjątkowych wydarzeń artystycznych i spektakularnych projektów muzycznych, plejady gwiazd reżyserskich oraz aktorskich.

10. Kinotekę otworzy przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej Sponsoring (Elles), w którym główną rolę zagrała znana francuska aktorka Juliette Binoche, (Curzon Soho, 8 marca).

Anne (Binoche), zamożna Paryżanka, matka dwójki dzieci, pracuje jako dziennikarka dla magazynu ELLE i zbiera materiały do artykułu o prostytucji wśród studentek. Jej dogłębne i niepokojące spotkania z dwiema niezależnymi młodymi kobietami (m.in. w jednej z ról polska aktorka Joanna Kulig) weryfikują jej najbardziej intymne przekonania dotyczące pieniędzy, rodziny i seksu.

Po pokazie, reżyserka Małgorzata Szumowska weźmie udział w rozmowie z publicznością. Sponsoring wejdzie na ekrany kin na terenie Wielkiej Brytanii już 20 kwietnia.

Kolejną niespodzianką urodzinowej edycji Festiwalu będzie przedpremierowy pokaz W ciemnosci Agnieszki Holland nominowanego do nagrody Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Film opowiada niesamowitą, opartą na faktach historię Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz), zajmującego się czyszczeniem kanałów w okupowanej przez Niemców Polsce. Pewnego dnia, Socha natyka się w kanale na grupkę Żydów i zgadza się ich ukryć w zamian za pieniądze. To co z początku wydaje się być prostym i cynicznym biznesem wkrótce przeradza się w niezwykłą relację pełną troski i współczucia.

Specjalna projekcja filmu odbędzie się 11 marca w Barbican Cinema we współpracy z organizacja UK Jewish Film w Wielkiej Brytanii. Gościem specjalnym będzie Robert Więckiewicz, który po pokazie spotka się z publicznością. W ciemnosci wejdzie do kin w Wielkiej Brytanii 16 marca.

Kadr z filmu „W ciemności” Agnieszki Holland (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kadr z filmu „W ciemności” Agnieszki Holland (źródło: materiał prasowy organizatora)

Na program Nowego Polskiego Kina złożą się też najlepsze fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy krótkometrażowe z ostatnich 12 miesięcy. Do Londynu przyjadą wcześniej wspominany Robert Więckiewicz, który zaprezentuje widzom film Wymyk w reżyserii Grega Zglinskiego (9 marca Riverside Studios, 15 marca Filmhouse, 19 marca QFT), współczesną historię o Kainie i Ablu, która ukazuje mroczne strony relacji między braćmi: rywalizację, tchórzostwo, winę i odkupienie.

Londyn odwiedzi także Jacek Bromski, ze swoim najnowszym kryminałem Uwikłanie (10 marca, Riverside Studios), opartym na bestsellerze Zygmunta Miłoszewskiego, który również będzie obecny na pokazie. W programie nie zabraknie także nagradzanego na festiwalu w Gdyni dramatu Lęk Wysokości w reżyserii nominowanego do Oscara Bartosza Konopki (11 marca, Riverside Studios), Kreta Rafaela Lewandowskiego z Borysem Szycem oraz nagrodzonym w Gdyni Marianem Dziędzielem w rolach głównych (11 marca, Riverside Studios, 14 marca Filmhouse, 18 marca QFT)), jak również hitu polskich kin – Sala samobójców, Jana Komasy (13 marca Filmhouse, 15 marca Prince Charles Cinema, 17 marca QFT).

10 lat, 10 reżyserów, 10 filmów to tytuł specjalnej jubileuszowej retrospektywy tegorocznej Kinoteki. Z okazji 10. urodzin organizatorzy zaprosili dziesięciu słynnych twórców filmowych, zarówno polskich (Andrzej Wajda, Andrzej Żuławski, Jerzy Skolimowski, Mirosław Bałka i Paweł Pawlikowski), jak i brytyjskich (Ken Loach, Michale Nyman, Mike Leigh, Nicolas Roeg, oraz Bracia Quay) do wskazania nam swych ulubionych polskich filmów, które znaczą 10 najważniejszych punktów historii polskiego kina.

Ich wybór to: Popiół i diament, Paragraf zero, Nic, Odpryski, Sól ziemi czarnej, Olimpiada, Nóż w wodzie, Kanał, Krótki film o zabijaniu, oraz Sala samobójców (9 do 12 marca, Riverside Studios, 15 marca, Prince Charles Cinema).

8 do 22 marca
10. Festiwal Polskich Filmów Kinoteka
Londyn, Edynburg, Belfast

Dodaj komentarz