• 2012-02-21

Błękitne światło Leni Riefenstahl z muzyką na żywo w Kinie Luna

24 lutego 2012 roku o godz. 20.30 w warszawskim Kinie Luna odbędzie się pokaz klasyki kina niemego, filmu Błękitne światło w reżyserii Leni Riefenstahl. Seansowi towarzyszyć będzie specjalnie na tę okazję skomponowana oprawa muzyczna w wykonaniu młodych polskich artystów.

„Błękitne Światło”, reż. Leni Riefenstahl (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Błękitne Światło”, reż. Leni Riefenstahl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Błękitne światło w reżyserii ikony niemieckiej kinematografii, kontrowersyjnej i wybitnej Leni Riefenstahl, to jedno z najbardziej intrygujących dzieł epoki kina niemego. Nakręcony w 1932 roku film, będący debiutem reżyserki, to fantastyczna opowieść o wiejskiej dziewczynie, której życie w mistyczny sposób związane jest z tajemniczymi kryształami, ukrytymi w sercu malowniczego pasma gór. Główna bohaterka, Junta, odegrana brawurowo przez samą Riefenstahl, to postać, której historia może służyć za przypowieść o życiu, jego sekretach, o pasji i upadku ideałów.

Film, choć nakręcony w odległym czasie, zachował znakomitą jakość obrazu, odkrywając przy tym ekranowy geniusz niemieckiej artystki. Pokazowi filmu towarzyszyć będzie specjalnie na ten cel przygotowana muzyka w wykonaniu utalentowanego rodzeństwa – Jana i Julii Obrębowskich. Muzyka do filmu powstawała przez wiele miesięcy – podczas seansu wykonywana będzie na żywo z wykorzystaniem m.in. syntezatorów, samplerów i różnych rodzajów fletu. Dla fanów niemego kina i koneserów wysmakowanych dźwięków warszawski pokaz będzie prawdziwą ucztą.

Jan Obrębowski – producent muzyczny, realizator dźwięku, dj. Komponowaniem i przetwarzaniem muzyki zajmuje się od 1999 roku. Laureat Konkursu dla muzyków Radia Jazz (2003 rok – trzecie miejsce, 2004 rok -pierwsze). Współtworzył wiele projektów muzycznych i multimedialnych, takich jak telewizyjny magazyn muzyczny Zbij Szybkę, musical ZiomSTORY lub duet Sojusz (trip hop/hip hop/ambient). Komponował muzykę do reklam i eventów dla wielu zleceniodawców. Obecnie zajmuje się realizacją i produkcją reportaży radiowych.

Julia Obrębowska – jest flecistką, absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej. Jako muzyk orkiestrowy i kameralny występowała na scenach w Polsce i za granicami kraju (m.in. festiwal EXPO w Saragossie; 4. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie). Poszukując nowych inspiracji sięgnęła po odmiany fletów współczesnych jak i flety barokowe, ma na koncie również współpracę z artystami sceny rockowej, jazzowej i elektronicznej. Ze swoim zespołem Arbore Art Quintet ma w planie podbić całą planetę.

Błękitne światło, reż. Leni Riefenstahl (1932)
24 lutego, godz. 20.30
Kino Luna
ul. Marszałkowska 28
Warszawa

Dodaj komentarz