Wystawa Arche(o)typy w Starym Browarze

Od 16 lutego 2012 roku w Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu można oglądać wystawę pod tytułem Arche(o)typy zorganizowaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Wystawa „Archeotypy” w Starym Browarze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Archeotypy” w Starym Browarze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorzy wystawy poprzez zestawienie przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych wraz ze współczesną biżuterią i przedmiotami codziennego użytku, zwracają uwagę odbiorców w jak dużym zakresie współcześni twórcy i projektanci czerpią inspirację oraz pomysły z naszego dorobku kulturowego. Wystawa jest źródłem inspiracji, ale także informacji. Zaprezentowane zdjęcia przenoszą widza w czasy najdawniejsze, odkrywając jednocześnie znaczenie i wpływ dziedzictwa archeologicznego oraz kulturowego na naszą codzienność.

Poznańska ekspozycja prezentuje także jeden z największych w Europie konserwatorskich programów ratowniczych badań archeologicznych. W miejscach budowy dróg krajowych i autostrad od 1996 r., prowadzone są prace archeologiczne, których celem jest ochrona obiektów narażonych na zniszczenie w trakcie prac budowlanych. W ramach programu ratowniczych badań archeologicznych na trasach budowy dróg w Polsce przebadano 2500 stanowisk archeologicznych, 2250 osad oraz 200 cmentarzy. Dzięki pracom archeologicznym możliwe jest także odkrywanie przeszłości, stanowiącej podstawę naszej tożsamości.

Dariusz Bogacz

Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu
ul. Półwiejska 32
Wystawa potrwa do 29 lutego

Dodaj komentarz